Księżyc Marsa, Fobos uchwycony przez kamerę łazika Curiosity

Kategorie: 

Łazik marsjański Curiosity to urządzenie wielofunkcyjne. Jedno z jego zastosowań to prowadzenie obserwacji astronomicznych. Już w październiku tego roku będziemy mogli zobaczyć przelatującą blisko Marsa kometę ISON , ale zanim to nastąpi kamera Curiosity wypatrzyła Fobosa

 

Na powyższym nagraniu można zobaczyć jasny punkt, która porusza się z dołu na górę. Sekwencja powstała dzięki nałożeniu obrazów wykonanych podczas przejścia tego satelity Marsa nad Curiosity. Nagranie wykonano na podstawie zdjęć z 28 czerwca 2013 roku. Było to dokładnie 86 klatek uchwyconych podczas wschodu Fobosa, wkrótce po zachodzie Słońca.

 

Fobos to jeden z dwóch maleńkich księżyców Marsa.  Jego szerokość to jedynie około 22 kilometrów i oprócz niego na orbicie znajduje się jeszcze mniejszy Deimos. Oba satelity są niezwykle tajemnicze i podejrzewa się, że są to jakieś asteroidy uchwycone przez grawitację Marsa. Nie ma jednak na to wystarczających dowodów naukowych. Zaskakuje to, że księżyc ten porusza się w przeciwnym kierunku niż ruch osi Marsa a na dodatek obiekt ten zdaje się powoli deorbitować, czyli kiedyś spadnie na powierzchnię planety.

 

Większość misji, których celem było zbadanie tego niezwykłego ciała niebieskiego podjęli Rosjanie. Ostatnia wyruszyła w zeszłym roku, ale niestety zakończyła się niepowodzeniem. Podobnie skończyły misje w celu zbadania Fobosa podejmowane w czasach Związku Radzieckiego. Będzie trzeba jeszcze trochę poczekać na lepsze poznanie tego satelity, bo Rosjanie planują właśnie kolejną misję, której celem ma być lądowanie na Fobosie, pobranie próbek i powrót z nimi na Ziemię celem dalszych analiz.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze