Zidentyfikowano nowy krater na Księżycu

Kategorie: 

Źródło: NASA/LRO

Na naszym satelicie powstał nowy krater. Jest to ślad po uderzeniu meteorytu, który spadł na powierzchnię naszego naturalnego satelity w 2013 roku. Naukowcy twierdzą, że doszło do tego 17 marca 2013 roku.

 

Krater nie jest wielki, bo ma tylko 18 metrów średnicy, ale astronomowie twierdzą, że wyraźnie widać było błysk wtedy, kiedy powstawał. Ich zdaniem dało się to zobaczyć nawet gołym okiem.

 

Nieco później krater został po raz pierwszy sfotografowany. Dokonał tego ziemski pojazd Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO). Średnica tego krateru jest zbyt mała, żeby mogły go zaobserwować nawet największe ziemskie teleskopy. Na podstawie rozbryzgu substancji z powierzchni srebrnego globu ustalono, że obiekt, który zderzył się z powierzchnią naszego Księżyca poruszał się z prędkością 90 tysięcy km/h.

Źródło: NASA/LRO

Według danych naukowych nowy krater znajduje się na półkuli północnej Księżyca w regionie, który jest nazywany Mare Imbrium. Jest to spory krater, który powstał po upadku dużego meteorytu, lub jądra komety, co mogło nastąpić mniej więcej 3,8 mld lat temu.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz