Rosja ogłosiła kolejną misję na Fobosa

Kategorie: 

Wyobrażenie artystyczne pojazdu Phobos-Grunt, który nie zdołał dotrzeć na Fobosa

Nie zwracając uwagi na kolejne porażki Rosjanie dążą do zbadania dziwacznego księżyca Marsa, Fobosa. Misja, która została zaplanowana, jako Phobos-Grunt niestety nie powiodła się. Teraz jest szansa na powtórkę.

 

Tajemniczy Fobos jest szczególnie trudnym celem dla wszelkich wypraw. Rosjanie kontynuowali je jeszcze za czasów ZSRR i czasami udawało się im do niego dolecieć, ale zaraz dochodziło do awarii. Pytania na temat natury tego dziwnego obiektu się piętrzą, a odpowiedzi brakuje. Misja Phobos-Grunt 2 może na niektóre odpowiedzieć.

 

Pierwszy Phobos-Grunt został wyniesiony na niską orbitę i tam utknął. Specjalny booster, który miał nadać mu kierunek i prędkość, po prostu nie zadziałał. To niewątpliwie frustrujące, gdy lata pracy przepadają w wyniku nieustalonego problemu. Dla zaangażowanych w projekt naukowców musiało być zatem ulgą, że dostaną jeszcze jedną szansę i powstanie jeszcze jeden lądownik.

 

Misja Phobos-Grunt 2 planowana jest na 2020 rok. Okienko startowe pojawi się już w 2018 roku. Nowa i udoskonalona wersja pojazdu kosmicznego ma wysłać w kierunku Marsa lądownik i zabrać na Ziemię nie tylko próbki Fobosa, ale też i z samego Marsa.

 

Pochodzenie Fobosa jest nadal przyczyną naukowych sporów. Jedni twierdza, że to asteroida chwycona w pole grawitacyjne Marsa. Podczas gdy inni uznają, że to pozostałość po kosmicznej katastrofie z przeszłości. Jeśli Rosjanom uda się pobrać próbki i dostarczyć je na Ziemię w końcu będzie można spróbować odpowiedzieć na to i wiele innych pytań.

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika ARHEON

CZy nie kojarzycie, że skoro

CZy nie kojarzycie, że skoro planowane jest cokolwiek przez Rosję na 2020 r może oznaczać tyklko jedno?
Nie będzie do tego czasu żadnego armagedonu.... buhahahhaaaaa...

Portret użytkownika Michał Andromeda

Wiadome jest od wielu lat, że

Wiadome jest od wielu lat, że phobos jest sztucznym obiektem, który jest bazą obcych greys z zeta reticulum i raczej nie chcą byśmy się tam zbliżali. Kolejna sonda będzie zestrzelona. Sprawdź ostatnie zdjęcie z Rosyjskiej sondy z 1989r . Widać na nim ufo, a za chwile sondy nie ma ...

Portret użytkownika Damian

Tak, tak napewno zrodzi to

Tak, tak napewno zrodzi to jeszcze wiecej pytań, i nie stwierdzi jednoznacznej odpowiedzi jak to bywa z naszą nauką. OBy się ruskim misja udała, bo żadko kiedy coś im się udaję. Byłby to duzy sukces na skalę śwaitowej w dzidzinach astronomicznych. Jak tak patrze na Phobos`a to wydaje mi się, iż obie teorie połaczone w jedno wydają się bardzo prawdopodobne. Złapał sobie Mars kawał skały, który wyrwał się z pasa asteroidów w wyniku kolizji z innym obiektem tego typu i uczynił zeń swój księżyc. Ślady po kolizji widać gołym okiem, a tak duży obiekt z pasa asteroidów mogła wyrwać tylko duża kolizja. Dobrze, że złapał ten kawał skały Mars, bo może bardzo brzydki mielibysmy księżyc. :)