Ciemna strona Księżyca jest koloru turkusowego

Kategorie: 

Źródło: własne

Termin „ciemna strona Księżyca” jest oczywiście błędny, bo jest nie ma czegoś takiego. Jest tylko niewidoczna z Ziemi strona naszego satelity. Peter Thejll z duńskiego Instytutu Meteorologicznego w Kopenhadze zajął się badaniem koloru tej niewidocznej części księżycowego globu. Jak się okazało, ta część ma turkusowy blask.

 

Księżyc świeci światłem słonecznym odbitym. Thejll przyznał, że nie był w stanie udać się na Księżyc, aby dokonać pomiarów. Jednak jak mówi, opierał się na dostępnych zdjęciach dobrej metodologii i między innymi tym, co mówili astronauci, którzy twierdzili, że Ziemia wygląda z oddali jak „Niebieski Marmur”.  Jego zdaniem niebieskie światło z Ziemi na powierzchni Księżyca staje się zielono-niebieskie.  Można powiedzieć, że ten kolor przypomina turkusowy.

Niewidoczna strona Księżyca - foto: NASA/Lunar Reconnaissance Orbiter

Naukowcy zwrócili uwagę, że w badaniach byli w stanie zrobić pierwszy dokładny pomiar koloru „ciemnej strony Księżyca”. Ostatni raz próbowano to zrobić w 1965 roku za pomocą obserwatorium Bloemfontein w Afryce Południowej. Planowano wykorzystać to, że okresowo da się obserwować więcej Księżyca. Tym razem przeanalizowano dwa lata obserwacji dokonanych w Mauna Loa Observatory na Hawajach. Według Thejlla, bardzo przydatny byłby zdalny monitoring koloru Ziemi widzianej z Księżyca.  Mogłoby to być dobre narzędzie do oceny zmian klimatu i ich wpływu na pokrywę chmur.

Jedno z oficjalnych zdjeć Ziemi z Księżyca - foto: NASA

Ostatnio na nowo rozgorzała dyskusja na temat tego jaki jest prawdziwy kolor Księżyca. Oskarżono NASA o kolorowanie zdjęć. Dowodów dostarczyli Chińczycy, którzy niedawno wylądowali na Księżycu za pomocą lądownika Change-3, który przywiózł tam łazik Yutu. Zdjęcia przesłane przez te urządzenia wskazują, że Księżycowa powierzchnia jest koloru brązowego. Być może po prostu kolor zależy od pory dnia i pozycji danego fragmentu powierzchni Księżyca w stosunku do Ziemi.

 

Na Księżyc wybierają się Chińczycy, ale i prywatni przedsiębiorcy. Przykładem może być amerykański miliarder Robert Bigelow, który postanowił zbudować na Księżycu swój hotel. Jednak nawet mimo nieograniczonego finansowania może to być zbyt trudne. Poza tym Bigelow musi prosić o pozwolenie władz amerykańskich, ponieważ wszelkie budowanie baz na Księżycu jest zabronione na mocy umowy międzynarodowej z 1967 roku. 

Makieta bazy księżycowej - foto: Bigelow Aerospace

Została on ratyfikowana przez USA i ZSRR, a jej celem było uniemożliwienie wykorzystania przestrzeni kosmicznej dla celów wojskowych. Tamte obawy wydają się być uzasadnione biorąc pod uwagę to, co zaczyna się dziać w kontekście srebrnego globu. Kilka tygodni temu, w grudniu 2013 roku, Chiny wyraziły chęć zbudowania tam wojskowej stacji kosmicznej. Miałaby być uzbrojona w rakiety. Ziemski satelita stałby się wtedy obiektem militarnym.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Dodaj komentarz

Komentarze

Portret użytkownika Ela

a mnie zastanawia inna rzecz,

a mnie zastanawia inna rzecz, mianowicie w szkole uczono mnie ze Ziemia nie jest idealna kula tylko splaszczona sfera ( splaszczona na biegunach) a my ogladamy idealna kulke( zdjecia NASA), drugie moje pytanie : jezeli Ziemia jest 4 razy wieksza od Ksiezyca to dlaczego na zdjeciach wykonanych z Ksiezyca ma ta sama wielkosc i wyglada tak samo jak Ksiezyc z Ziemi ??? ....wybaczcie brak polskich znakow 

Portret użytkownika Świętowit

Dlaczego na oficjalnym

Dlaczego na oficjalnym zdjęciu Ziemi wykonanym z powierzchni Księżyca nie widać ani jednej gwiazdy?  Ziemia aż razi oczy kolorami a gwiazd nie widać.

Portret użytkownika Pacal

Budowa chińskiej bazy na

Budowa chińskiej bazy na Księżycu? Zapewne byłoby to nawet Amerykanom "na rękę": mogą wtedy pobudować swoją bazę uzasadniając to pilną potrzebą zwalczania "chińskiego militaryzmu" w Kosmosie.
 

Portret użytkownika Plejada

A słyszeliście może o

A słyszeliście może o zjawisku błysków w kraterach... nie raz jak się ma szczęście można podobno je zobaczyć...
Wygląda na to że ta druga strona bardziej obrywa meteorami...czy są może zdjęcia o wiekszej rozdzielczości .
Mam nadzieje że chiński łazik jeszcze jakieś zdjęcia przyśle i nie będzie tak jak w tym przysłowiu ,,poleciał zadziorny wrócił pokorny ,,

Portret użytkownika pytania x pytania

Przeczytaj: Księżyc ma wpływ

Przeczytaj: Księżyc ma wpływ na naszą planetę, ale nie jestem przekonany do obecnej teorii. Dziwi mnie wypadowy kierunek sił grawitacyjnych w układzie 90 stopni Księżyca i Słońca, skłaniałbym się raczej do tezy wzajemnych zakłóceń tych 2 sił, co z 3 tą najważniejszą.  Jeżeli już, to każdy obiekt "grawituje" w najprostszy sposób nie wchodząc w kolaborację z drugim, czyli proporcja zaboru 3 do 1 dla Księzyca, i na tej granicy powinno być odczuwalne rozciąganie wód powodujące ich częstsze falowanie, co już bardziej odpowiada 2 cyklom przypływów dziennie. Reakcja wód po przeciwnej stronie Ziemi w układzie "nów" powinna być wręcz szokująco pasywna, tam w tym momencie nie ma sił grawitacji zewnętrznej wg tej teorii. Gdyby grawitacja Księżyca była jedynym  czynnikiem, to nieodłącznym zjawiskiem powinno być ciągłe występowanie par wodnych, podwyższonej wilgotności i chmur  z tendencją zauważalnego wznoszenia się w miejscu najmniejszej odległości Ziemi i Księżyca. Także wartość przyspieszenia grawitacyjnego w tym obszarze  powinna być mniejsza. Jaka jest zależność Słońca i Księżyca, i jaki to ma wpływ na naszą planetę? A temat światła odbijanego z Ziemi, też i w kierunku Księżyca? Czy teza rezonansu (jakiego) nie jest bliższa prawdy? Trochę z innej beczki. Księżyc oddala się od Ziemi, zwiększa masę, tak jak i Ziemia oddala się od Słońca z tego samego powodu (większej siły odśrodkowej) jak przyjdzie czas, to sobie odleci. Pytanie tylko, co pierwsze odleci: Ziemia ze swoim satelitą, czy sam Księżyc. I to już wystarczy,żeby zmienić pogląd odnośnie niektórych obserwowanych zjawisk.

Portret użytkownika astro

witam mam pytanko zakupilem

witam
mam pytanko zakupilem ostatnio teleskop i pierwszy raz na zywo zobaczylem ksiezyc a byla pelnia   widok powalal to bylo cos pieknego!! zastanawia mnie jedna sprawa widzialem dookola ksiezyca taka powalajaca otoczke niebieska jak atmosfera i mam pytanie co ja widzialem? wpisywalem w google np niebieska koma ksiezyca i brak wynikow !!! ciekawi mnie ta niebieska otoczka na tle szarego ksiezyca orientuje sie ktos ?

Portret użytkownika 87

to promieniowanie słoneczne

to promieniowanie słoneczne odbijające się pod wielkim kąten na kryształki lodu a np jak lejemy wode a świeci słońce to masz teńcze a tam jest tak ze zoża jest wywołana bardzo wielkim promieniowaniem słonecznym
 

Portret użytkownika moon fake

Najlepsze obserwacje niestety

Najlepsze obserwacje niestety wykonuje się  zimą w mrozie :D. Ziemska atmosfera nie powoduje wtedy tylu zniekształceń .Poza tym dla księzyca maksymalne efektywne powiększenie tez jest ograniczone do ok 300 razy. Niestety wszelkie przyrządy optyczne mają swoje graniczne mozliwosci ,w tym wypadku chodzi o powiększenie .Kiedy je przekroczysz ujawniają się zniekształcenia.Sądzę ze masz zwierciadło czyli reflektor a nie soczewkę-refraktor. jesli tak to nie masz aberracji chromatycznych tylko sferyczne.

Portret użytkownika Mabeq

Super, fajnie, że wymyślili

Super, fajnie, że wymyślili jakieś tam sobie prawo zakazy co do księżyca. Niestety działa ono jedynie względem państwowych misji kosmicznych,  nie prywatnych. No bo na państwo mogą nałożyć sankcje, ale jakbym ja sobie zbudował rakietę i poleciał na księżyc i wybudował sobie "wille z basenem", to ciekawe, jak mne ukarają... Śmiało, niech przylecą do mnie i wystawią mi mandat, czekam.