Lato z superksiężycem - aż trzy takie zjawiska wystąpią w ciągu wakacji

Kategorie: 

Źródło: własne

Zawsze gdy Księżyc znajduje się w linii ze Słońcem, a dodatkowo znajduje się w perygeum. Gdy w takim ustawieniu jest on w fazie pełni mamy do czynienia z tak zwanym superksiężycem. W ciągu najbliższych miesięcy będziemy świadkami 3 takich wydarzeń.

 

Wiele osób pamięta ile uwagi poświęcono rok temu zjawisku superksiężyca. Przypadało ono 22 czerwca 2013 roku i zapamiętano to ponieważ Księżyc był większy i o 12% jaśniejszy. Dodatkowo zbliżenie naszego satelity wywołuje zwykle zdecydowanie intensywniejszy efekt pływowy w oceanach. Można się spodziewać wysokich fal przypływów.

 

Zwykle mówi się też, że w okresie superksiężyca może dochodzić do katastrof naturalnych ze wględu na oddziaływanie Księżyca. Trzeba przyznać, że na przykład huragan Katrina rzeczywiście wystąpił w okresie takiego zjawiska i aktualnie najbliższy superksiężyc mamy mieć 12 lipca i obserwujemy potężny tajfun Neoguri atakujący Japonię.

Oczywiście być może to tylko przypadki, ale trzeba przyznać, że korelacja między silniejszymi cyklonami a perygeum księżycowym rzeczywiście istnieje. Naukowcy nie zgadzają się, że superksiężyc jest czymś nietypowym. Co więcej dowodzą, że to zupełnie normalne i występuje co 13 miesięcy i 18 dni.

 

Pierwszy taki przypadek będziemy mogli zobaczyć 12 lipca (08:28 UTC), a potem jeszcze 10 sierpnia (17:44 UTC), i 9 września (03:30 UTC). Księżyc będzie wyraźnie większy i będzie świecił nieco jaśniej, co będzie łatwo zauważalne. W perygeum znajduje się on średnio o 50 tysięcy kilometrów bliżej niż w apogeum.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

Komentarze

Portret użytkownika mirek

Dlaczego nikt nie zwraca

Dlaczego nikt nie zwraca uwagi na dziwne fazy księzyca kiedyś nie było i w zadnej ksiąsce wydrukowanej kilkanaście lat temu nie ma obrazków z takimi fazami.
Zaczeło sie od działalności CERN,to tak jakby ziemia zmieniała swoje połozenie względem księzyca(pod innym kontem).

Portret użytkownika Pacal

Co 13 miesięcy i 18 dni -

Co 13 miesięcy i 18 dni - buhahaha! W zwązku z czym, ciekawe są daty kolejnych "superksiężyców":  12 lipca ... 10 sierpnia . Pomiędzy tymi datami ile jest mieesięcy?  Nawet jednego nie ma! No chyba, że to ma być 10 sierpnia 2015 roku ale przecież: ma byc nawet i aż 3 superksiężyce i to w trakcie tego lata!
Sezon ogórkowy trwa.

Portret użytkownika IRbaboon

  "Zawsze gdy Księżyc

 
"Zawsze gdy Księżyc znajduje się w linii ze Słońcem, a dodatkowo znajduje się w perygeum. Gdy w takim ustawieniu jest on w fazie pełni mamy do czynienia z tak zwanym superksiężycem. W ciągu najbliższych miesięcy będziemy świadkami 3 takich wydarzeń."
 
Po pierwsze ten fragment nie jest po polsku: składnia, logika. 
Po drugie kiedy Księżyc nie jest w linii ze Słońcem? Dodatkowo czy chodzi o linię prostą, krzywą?
Po trzecie aby zjawisko miało miejsce w jakimś położeniu musi być jeszcze Ziemia - do rozważenia dla autora.