Podwójna gwiazda Fomalhaut okazała się potrójna

Kategorie: 

Fomalhaut - Źródło: Credit: NASA, ESA, i P. Kalas/University of California, Berkeley and SETI Institute

Naukowcy ustalili, że Fomalhaut, najjaśniejsza gwiazda w konstelacji Ryby Południowej nie jest gwiazdą podwójną, ale potrójną. Profesor fizyki i astronomii z Uniwersytetu Rochester, Eric Mamajek, twierdzi, że trzecią gwiazdę wypatrzył już jakiś czas temu, ale potwierdzenie tego wymagało dłuższych badań, które udało mu się właśnie wykonać.

 

Ta trzecia gwiazda nosi numer LP876-10 albo Fomalhaut C. Okazja aby potwierdzić, że jest to gwiazda potrójna zdarzyła się gdy Mamajek udał się do Chile. Dotarł tam do astronomów, którzy bardzo dokładnie zbadali między innymi tę interesującą go gwiazdę.

 

Zespół astronomów pod przewodnictwem Todda Henrego z Georgia State University, dokonał bardzo dokładnych obliczeń ruchu gwiazd nieba południowego i ich spektroskopii, aby poznać ich temperaturę i prędkość radialną. Na podstawie tych danych doszli do ich prędkości i dystans między gwiazdami tworzącymi system Fomalhaut.

Zdjęcie gwiazdy i otaczającego je pierścienia pyłowego - foto: teleskop Herschel/ESA

Ustalono, że LP876-10/Fomalhaut C to czerwony karzeł znajdujący się, patrząc z Ziemi, w dosyć dużej odległości od podstawowego Fomalhaut. Można to wyjaśnić w ten sposób, że gwiazda ta znajduje się dosyć blisko Ziemi, bo tylko 25 lat świetlnych, dlatego dystanse te wyglądają inaczej niż w przypadku obiektów naprawdę głębokiego nieba.

 

 

 

Źródła:

http://www.rochester.edu/news/show.php?id=7302

http://xxx.lanl.gov/abs/1310.0764

http://arxiv.org/abs/1310.0764

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Dodaj komentarz