Potrójne spotkanie na nocnym niebie
Image
Nie lada gratka dla obserwatorów nieba otwiera się wraz ze spotkaniem Księżyca, Jowisza i najjaśniejszej gwiazdy konstelacji Byka, czyli Aldebarana. Poza tym praktycznie przez cały marzec są dobre warunki do obserwacji Saturna i Plutona.
Już od kilku dni na nocnym niebie dominuje Księżyc i Jowisz. Największa planeta Układu Słonecznego jest łatwa w zidentyfikowaniu, ponieważ świeci wyjątkowo jasno i gołym okiem widać, ze jest to obiekt znacznie bliżej nas niż pozostałe punkty na niebie. Sam Jowisz zbliżył się na dosyć bliską odległość do Aldebarana. Już od jutra do tej pary dołączy Księżyc, który na razie jest w pierwszej kwadrze, czyli widzimy charakterystycznego rogala.
Już 18 marca późno w nocy Jowisz zbliży się do Księżyca i Aldebarana na mniej więcej odległość trzech jego tarczy. Najlepszym momentem do rozpoczęcia obserwacji będzie poniedziałek w godzinach wieczornych, po 20:00. Jowisz świeci z jasnością -2.
[ibimage==13923==400naszerokosc==none==self==null]
Saturna można podziwiać praktycznie codziennie, ale aby to zrobić potrzebny jest teleskop ze średnica zwierciadła przynajmniej 150 milimetrów i trzeba wstać wcześnie nad ranem. Planeta świeci na granicy konstelacji Panny i Wagi i widać ją dobrze w drugiej połowie nocy. Niestety nie są na razie możliwe obserwacje Merkurego, Wenus, Marsa, Urana i Neptuna. Wszystkie te obiekty znajdują się na niebie blisko Słońca i ich obserwacje w najbliższym czasie nie będą możliwe. Za to przy posiadaniu odpowiedniego teleskopu powinno się udać zobaczyć planetę karłowatą, Plutona. Powinna się ona znajdować nad ranem w konstelacji Strzelca.
- Dodaj komentarz
- 4316 odsłon