Chińczycy roztrzaskali o Księżyc fragment sondy Chang'e-5

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Chińska Narodowa Administracja Kosmiczna, postanowiła zniszczyć moduł księżycowy, który zakończył swoją pracę. Moduł startowy chińskiej misji Chang'e-5, został rozbity o powierzchnię Księżyca jeszcze 7 grudnia. Moduł, zderzył się z ziemskim satelitą, gdzieś pomiędzy starożytnymi kraterami Regiomontanus i Walther.

Moduł był kluczowym elementem trudnej 23-dniowej misji Chang'e-5, polegającej na zebraniu próbek księżycowych i dostarczeniu ich na Ziemię. Jego celem, było dostarczenie dwóch kilogramów skał z powierzchni Księżyca na orbitę okołoksiężycową. Po przeładowaniu regolitu na pokładzie modułu serwisowego, jednostka startowa oddzieliła się od niego.

Pomimo tego, że moduł startowy miał zapas paliwa, specjaliści misji zdecydowali się nie przedłużać jego eksploatacji. Wieczorem 7 grudnia doprowadzili do kontrolowanej kolizji modułu z powierzchnią Księżyca. Według chińskiej Narodowej Administracji Kosmicznej, decyzja została podjęta po to aby uniknąć zaśmiecania przestrzeni kosmicznej wokół Księżyca, co utrudniałoby przyszłe misje kosmiczne.

Oczekuje się, że 12 grudnia moduł serwisowy trafi na Ziemię i znajdzie się wówczas w odległości około 5 tysięcy kilometrów od Ziemi. Następnie, zrzuci on kapsułę z księżycowym regolitem, która wyląduje 16 grudnia w jednym z regionów Mongolii Wewnętrznej.

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Dodaj komentarz