Chińska sonda Chang'e 5 leci z Księżyca na Ziemię z próbkami gruntu

Kategorie: 

Źródło: CNSA / CLEP

Sonda Chang'e-5 została wystrzelona z powierzchni Księżyca. Po udanej misji na ziemskim satelicie, nowy pojazd chińskiego pojazdu powraca na ziemię z dwoma kilogramami próbek gleby. Prace związane ze zbieraniem materiałów do badań trwały 19 godzin.

 

W ramach szybkiego przypomnienia, stacja Chang'e-5 została wystrzelona na satelitę Ziemi 23 listopada przy pomocy ciężkiej rakiety Changzheng-5. 28 grudnia statek kosmiczny wszedł na orbitę księżycową. 30 grudnia rozdzielono lądownik i moduł serwisowy, a 1 grudnia lądownik wylądował na powierzchni Księżyca.

 

Zgodnie z ogłoszonymi wcześniej planami, Chang'e-5 musiał zebrać dwa kilogramy próbek. Po powrocie na Ziemię, próbki zostaną zbadane, co pozwoli naukowcom lepiej zrozumieć strukturę ziemskiego satelity. Kolejnym etapem dla chińskich badaczy jest misja Chang'e-6. Zakłada się, że ta sonda zostanie wystrzelona na przełomie 2023-2024 roku.

 

Sukces „Chang'e-5” i „Chang'e-6” pozwoli Chinom zbliżyć się do głównego celu swojego programu księżycowego, czyli załogowej misji i lądowaniu na powierzchni naszego satelity. W planach jest nawet stworzenie na jego powierzchni specjalnej bazy naukowej. Aby to wszystko zrealizować, powstaje nowy superciężki pojazd nośny Changzheng-9, a także obiecujący statek kosmiczny nowej generacji.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz