Powstała szczegółowa symulacja ewolucji Wszechświata

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com
Międzynarodowy zespół naukowców stworzył bardzo rzeczywistą symulację tego, jak ewoluował nasz Wszechświat niemal od początku jego powstania do dnia dzisiejszego. Model pokazuje w jaki sposób uformowały się pierwsze galaktyki.

 

Symulacja została wykonana w bardzo dużej rozdzielczości a jak twierdzi główny autor Mark Vogelsberger, dotychczas nikomu nie udało się jeszcze odtworzyć ewolucję Wszechświata na dużych i małych skalach jednocześnie. Poprzednie wysiłki były znacznie utrudnione przede wszystkim ze względu na brak mocy obliczeniowej, przez co rozdzielczość była ograniczona albo uczeni musieli koncentrować się tylko na niewielkiej części Wszechświata.

 

Najnowszy model ewolucyjny został wykonany za pomocą programu symulującego "Illustris", nad którym pracowano przez 5 lat. Kalkulacje trwały przez 3 miesiące i wykorzystano do tego w sumie aż 8 tysięcy procesorów, które pracowały jednocześnie. Dla porównania, gdyby prace miały miejsce na jednym, przeciętnym komputerze stacjonarnym, obliczenia zajęłyby ponad 2 tysiące lat.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz