Teleskop Hubble'a namierzył egzoplanetę ze stratosferą

Kategorie: 

Wizja artystyczna planety WASP-121b - źródło: Engine House VFX/At-Bristol Science Centre/University of Exeter

Naukowcy prawdopodobnie odkryli planetę pozasłoneczną, która prawdopodobnie posiada własną stratosferę. Jest to tzw. gorący Jowisz WASP-121b, znajdujący się około 900 lat świetlnych od Ziemi.

 

Omawiana planeta jest o 20% masywniejsza i 90% większa od "naszego" Jowisza. WASP-121b należy do tzw. gorących jowiszów - są to gazowe olbrzymy, które są niezwykle gorące ze względu na niewielką odległość od swojej gwiazdy macierzystej. Badacze obliczyli, że egzoplaneta obiega swoją gwiazdę w ciągu ponad 30 godzin, zaś w górnych warstwach atmosfery temperatury mogą sięgać nawet 2 500 stopni Celsjusza.

Korzystając z Kosmicznego Teleskopu Hubble'a, naukowcy sprawdzili skład atmosfety tej planety badając reakcję poszczególnych molekuł na konkretne długości fal światła. Przy okazji odkryli, że WASP-121b może posiadać stratosferę. Jest to warstwa atmosfery, w której dochodzi do inwersji temperatury wraz ze wzrostem wysokości. W przypadku tej planety mówi się o drastycznym wzroście temperatury w stratosferze rzędu ponad 500 stopni Celsjusza.

 

Zarówno Ziemia jak i inne planety w Układzie Słonecznym posiadają stratosferę, lecz temperatura wzrasta tam średnio o ponad 50 stopni Celsjusza. To wielokrotnie mniej niż w przypadku WASP-121b. Badacze nie ustalili jakie związki odpowiadają za inwersję temperatury w stratosferze tej odległej egzoplanety, ale podejrzewa się, że może to być tlenek wanadu lub tlenek tytanu. Analiza atmosfery gorącego jowisza WASP-121b zapewniła najsilniejszy jak dotąd dowód na obecność stratosfery na planecie pozasłonecznej.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz