Odkryto potencjalną superziemię w pobliskim układzie gwiezdnym

Kategorie: 

Źródło: ESO/M. Kornmesser

Astronomowie zdobyli przekonujące dowody, które potwierdzają obecność superziemi w pobliżu Gwiazdy Barnarda. Planeta skalista znajduje się zaledwie 6 lat świetlnych od nas, lecz warunki panujące na jej powierzchni są bardzo niekorzystne.

 

Superziemia została odkryta dzięki projektom Red Dots i CARMENES, które skupiają się na poszukiwaniach planet skalistych. Z dostępnych danych wynika, że superziemia posiada masę co najmniej 3,2 razy większą od Ziemi i wykonuje jeden pełny obieg wokół swojej gwiazdy macierzystej co 233 dni. Z kolei Gwiazda Barnarda to wyjątkowo lekki i chłodny czerwony karzeł. Przypuszcza się, że gwiazda dostarcza na superziemię zaledwie 2% energii, którą Ziemia otrzymuje od Słońca.

 

Dlatego warunki na jej powierzchni nie są zbyt korzystne. Choć superziemia znajduje się stosunkowo blisko Gwiazdy Barnarda, prawdopodobnie jest to ciemny lodowy świat, gdzie temperatura może wynosić -170 stopni Celsjusza. Astronomowie namierzyli potencjalną superziemię, stosując efekt Dopplera. Sami odkrywcy twierdzą, że po dokładnej analizie danych są pewni obecności planety skalistej wokół Gwiazdy Barnarda na 99%.

Gwiazda Barnarda znajduje się w gwiazdozbiorze Wężownika. Choć jest jedną z najbliższych nam gwiazd, nie można jej zobaczyć gołym okiem. Dotychczasowe poszukiwania planet wokół Gwiazdy Barnarda nie przynosiły żadnych rezultatów, lecz przełomu dokonano dzięki połączeniu pomiarów z kilku precyzyjnych instrumentów, w tym słynnego łowcy planet HARPS i spektrografu UVES, które należą do Europejskiego Obserwatorium Południowego.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz