Astronomowie odkryli wodę w atmosferze egzoplanety 51 Pegasi b

Kategorie: 

Źródło: ESO/M. Kornmesser/Nick Risinger

51 Pegasi b to jedna z pierwszych planet pozasłonecznych, jakie zdołaliśmy odkryć, oraz pierwszy zidentyfikowany przez nas tzw. gorący Jowisz. Orbituje wokół gwiazdy podobnej do Słońca, znajduje się około 51 lat świetlnych od nas a najnowsze badania wskazują, że w atmosferze egzoplanety znajduje się woda.

 

Astronomowie z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics badali planetę 51 Pegasi b przy pomocy spektografu CRIRES, który znajduje się w Chile w tzw. Bardzo Dużym Teleskopie (VLT). Obserwacje egzoplanety trwały 4 godziny. Omawiane ciało niebieskie, które zostało odkryte w 1995 roku, potrzebuje tylko 101,5 godziny aby wykonać pełny obrót wokół swojej gwiazdy.

 

Badacze uzyskali 42 widma, co pozwoliło zaobserwować zmiany prędkości radialnej struktur powiązanych z wodą na dziennej stronie atmosfery egzoplanety. 51 Pegasi b przebywa bardzo blisko swojej gwiazdy, więc woda w tamtejszej atmosferze prawdopodobnie znajduje się w stanie gazowym.

 

W środowisku naukowym powszechnie uważa się, że obecność wody sprzyja istnieniu życia. Jeśli ludzkość będzie kiedyś w stanie organizować misje kosmiczne na tak odległe planety, być może 51 Pegasi b będzie jednym z pierwszych ciał niebieskich, jakie zbadamy.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz