Naukowcy po raz pierwszy poznali skład atmosfery odległej superziemi 55 Cancri e

Kategorie: 

Źródło: ESA/Hubble/M. Kornmesser

Dzięki nowej technice przetwarzania danych, europejski zespół pod przewodnictwem uczonych z Departamentu Fizyki i Astronomii z Uniwersytetu Londyńskiego po raz pierwszy zidentyfikował gazy w atmosferze "drugiej Ziemi". Obiektem badań była egzoplaneta 55 Cancri e, określana również jako Janssen.

 

Mianem superziemi określa się planety skaliste, których masa jest większa od Ziemi. Ciało niebieskie 55 Cancri e posiada ponad 8 razy większą masę od naszej planety a jego średnica jest większa co najmniej dwukrotnie. Orbituje gwiazdę o nazwie 55 Cancri. Układ ten znajduje się prawie 41 lat świetlnych od nas w gwiazdozbiorze Raka. Superziemia obiega swoją gwiazdę w ciągu 18 godzin.

 

Naukowcy korzystali z Teleskopu Kosmicznego Hubble'a i jego kamery Wide Field Camera 3 (WFC3), która rejestruje obraz w ultrafiolecie, świetle widzialnym i podczerwieni. Analizy wykazały, że atmosfera superziemi zawiera wodór i hel. Nie znaleziono w niej śladów wody, co jednak nie powinno dziwić -  temperatura powierzchni tej planety sięga 2 tysięcy stopni Celsjusza.

Źródło: ESA/Hubble/M. Kornmesser

Co więcej, w atmosferze zidentyfikowano również obecność cyjanowodoru, co potwierdza teorię według której wnętrze planety jest bogate w węgiel. Z tego właśnie powodu 55 Cancri e opisywana jest jako diamentowa planeta. Wyniki badań zostały opublikowane na łamach czasopisma Astrophysical Journal.

 

 

Źródła:

http://arxiv.org/pdf/1511.08901v2.pdf

http://www.europlanet-eu.org/first-detection-of-gases-at-super-earth-show-a-light-weight-dry-atmosphere-with-a-hint-of-carbon-too/

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz