W atmosferze jednej z egzoplanet odkryto w parę wodną

Kategorie: 

Źródło: Alexandra Lockwood/Caltech
Stosując analizę spektograficzną, astronomowie odkryli w atmosferze tzw. gorącego Jowisza, Tau Boötis b, parę wodną. Co ciekawe planeta ta, znajdująca się około 51 lat świetlnych od Ziemi, została odkryta w 1996 roku.

 

Planeta Tau Boötis b jest gazowym gigantem, który orbituje blisko swojej gwiazdy macierzystej. Z tego też powodu zaliczona została do klasy gorących Jowiszów. Postępy w technie, używanej do skanowania atmosfery tego gazowego giganta, mogą pomóc naukowcom określić jak wiele planet znajdujących się w Drodze Mlecznej może zawierać wodę.

 

Astronomowie odkryli parę wodną poprzez analizę słabej poświaty planety. Różne rodzaje cząteczek emitują różne długości fal światła, co pozwala zidentyfikować skład chemiczny. Analizę spektograficzną używano już wcześniej na innych planetach ale tylko w przypadku, gdy dochodziło do tranzytu na tle orbitującej przez nią gwiazdy.

 

Zastosowanie tej techniki było jednak możliwe wobec gazowego giganta Tau Boötis b, ponieważ wykorzystano spektograf Near Infrared Echelle Spectrograph (NIRSPEC), znajdujący się w Obserwatorium Keck na Hawajach. Korzystając z podobnej metody udało się również odkryć wokół tej planety obecność tlenku węgla.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz