Astronomowie odkryli stratosferę w atmosferze planety gazowej Wasp-33b

Kategorie: 

Wizja artystyczna planety Wasp-33b - źródło: NASA/ESA/G. Bacon/STScI
Naukowcy nie mieli dotychczas pojęcia czy w atmosferach gorących planet pozasłonecznych może istnieć stratosfera - warstwa absorbująca promieniowanie UV i widzialne. Wątpliwości te zostały jednak rozwiane wraz z najnowszym odkryciem, którego dokonano podczas obserwacji planety gazowej Wasp-33b.

 

Odległy gazowy olbrzym Wasp-33b posiada masę 4,5 razy większą od Jowisza i znajduje się około 380 lat świetlnych od nas w gwiazdozbiorze Andromedy. Planeta ta orbituje bardzo blisko swojej gwiazdy macierzystej i panują na niej bardzo wysokie temperatury, wręcz ekstremalne.

 

Astronomowie korzystając z teleskopu Hubble'a odkryli w jej atmosferze inwersję temperatury. W wyższych warstwach atmosfery temperatura wynosi około 3 tysięcy stopni Celsjusza, lecz w niższych wartość ta jest obniżona o połowę. Sugeruje to, że gazowy olbrzym musi posiadać stratosferę.

 

Dzięki dokonanym pomiarom odkryto, że w warstwie absorbującej promieniowanie UV i światło widzialne znajduje się tlenek tytanu. Jest to więc pierwsza odległa planeta gazowa, na której zaobserwowano stratosferę. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym Astrophysical Journal.

 

 

Źródło: http://www.sci-news.com/astronomy/science-stratosphere-wasp33b-02903.html

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

Komentarze

Portret użytkownika miro

Czy są tu astromonowie ? Czy

Czy są tu astromonowie ? Czy widać dziś Gwiazdę Polarną albo Wielką Niedziwiedzicę ?
Może widać Krzyż Południa lub coś innego gwiazdozbioru z półkuli południowej?
Pytam się ponieważ jak spuszczam wodę z wany to wir kręci się w lewą stronę.