Uzyskaliśmy pierwsze zdjęcie nowo narodzonej planety

Kategorie: 

Źródło: ESO/A. Müller

Z pomocą SPHERE, potężnego instrumentu, przeznaczonego do poszukiwania egzoplanet, który jest zainstalowany na teleskopie VLT (Very Large Telescope), udało się uzyskać pierwszy obraz odległej planety, która jest w trakcie formowania się. Nowe ciało niebieskie znajduje się w pierwotnym dysku gazu i pyłu, który otacza młodą gwiazdę PDS 70.

 

Zdjęcie zostało wykonane przez zespół astronomów, którym przewodził niemiecki Instytut Maxa Plancka w Heidelbergu. Planeta otrzymała nazwę PDS 70b i krąży wokół swojej gwiazdy macierzystej, oczyszczając orbitę z materii. Na załączonym wyżej zdjęciu możemy ją zobaczyć jako jasną plamę po prawej od zaczernionego obszaru w centrum, gdzie znajduje się gwiazda. Zasłonięto ją, aby można było dokładniej przyjrzeć się jej otoczeniu.

Źródło: ESO/Digitized Sky Survey 2/Davide De Martin

Gwiazda PDS 70 znajduje się około 370 lat świetlnych od Ziemi w gwiazdozbiorze Centaura. Jak wynika z analizy danych, planeta PDS 70b przebywa w odległości około 3 miliardów kilometrów od gwiazdy – to jest mniej więcej tyle, co odległość między Uranem a Słońcem. PDS 70b jest prawdopodobnie gazowym olbrzymem, który posiada kilka razy większą masę od Jowisza. Zdaniem astronomów, na jej powierzchni panują temperatury rzędu tysiąca stopni Celsjusza, a w jej atmosferze mogą znajdować się chmury.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Dodaj komentarz