Kategorie:
Od jakiegoś już czasu wiemy o tym, że na spotkanie z supermasywną czarną dziurą Sagittarius A* znajdującą się 25 900 lat świetlnych od Ziemi, w centrum Drogi Mlecznej, zmierza chmura gazu znana jako G2. Spodziewano się, że zderzenie będziemy mogli obserwować do końca 2013 roku, ale nadal do niego nie doszło.
Chmurę gazu, która zmierza w kierunku Sgr A* odkryli w 2011 roku niemieccy astronomowie. Według wszelkich wyliczeń powinna się ona w najbliższym czasie zbliżyć do horyzontu zdarzeń, co spowoduje powstanie dysku akrecyjnego wokół niej. Astrofizycy są bardzo zainteresowani tym procesem, dlatego z niecierpliwością wypatrują efektów odległej kosmicznej kolizji.
Specjaliści są pewni, że zderzenie musi nastąpić w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Naukowcy są podekscytowani, bo to pierwszy raz gdy można będzie obserwować takie zjawisko od początku do końca. Uczeni chcą wykorzystać tę szansę do lepszego poznania zachowania supermasywnych obiektów astronomicznych umiejscowionych w centrach galaktyk.
Centrum naszej Galaktyki, Teleskop Spitzer - NASA/JPL/S. Stolovy (SSC/Caltech)
Nasz Sgr A* jest pod tym względem dosyć typowym przedstawicielem tych potężnych źródeł grawitacji. Obserwacje będą dokonywane miedzy innymi za pomocą kosmicznego teleskopu Swift, który działa w paśmie promieniowania rentgenowskiego. Z naszej perspektywy trudno jest prowadzić obserwacje w paśmie widzialnym, ponieważ Sagittarius A* jest skutecznie przesłonięty dużą ilością galaktycznego pyłu, ale w innych widmach promieniowania da się rejestrować zmiany w obrębie tego obiektu.
Gdy dojdzie do nagłego wzrostu intensywności promieniowania rentgenowskiego, co z pewnością odbierze Swift, będzie to dowód na to, że efekty kolizji zaczynają docierać i do nas. Jeśli chmura gazu G2 jest jednorodna, to konsumpcja tej materii przez wspomnianą powyżej studnię grawitacyjną potrwa kilka lat, ale nie sposób przewidzieć, co się wydarzy, a domniemania mogą być po prostu błędne.
Komentarze