Astronomowie odkryli dwie zderzające się grupy galaktyk
Image
Astronomowie bacznie przyglądają się najbardziej gwałtownej kolizji galaktyk w historii obserwacji. Odkryto bowiem dwie grupy galaktyk, które zmierzają ku sobie z prędkością około 1 777 km/s.
Zderzenie następuje około 380 milionów lat świetlnych od Ziemi w systemie NGC 6338, który znajduje się w gwiazdozbiorze Smoka. Jego szacowana masa jest 100 bilionów razy większa od Słońca, z czego 16% masy to gorący gaz, 1% to gwiazdy, a pozostałe 83% może stanowić ciemna materia.
W wyniku kolizji, dwie grupy galaktyk utworzą większą strukturę, zwaną gromadą. Zdaniem naukowców, zjawisko to może dostarczyć nam bezcennych informacji o rozwoju i ewolucji gromad galaktyk. Kolizję obserwują: teleskop kosmiczny Chandra agencji NASA, satelita XMM-Newton agencji ESA, radioteleskop GMRT (Giant Metrewave Radio Telescope) obsługiwany przez Narodowe Centrum Radioastrofizyki w Indiach oraz obserwatorium APO (Apache Point Observatory), należące do amerykańskiego Konsorcjum Badań Astrofizycznych.
System NGC 6338 – źródło: Sloan Digital Sky Survey
Zderzenie dwóch grup galaktyk jest wyjątkowe nie tylko ze względu na ich ogromną prędkość, ale też bardzo wysokie temperatury. Gorący gaz w systemie NGC 6338 osiąga temperaturę około 20 milionów stopni Celsjusza. Najnowsze dane ujawniły regiony gazu ogrzewane przez fronty uderzeniowe, które powstają w podobny sposób do gromów dźwiękowych przez fale energii, poruszające się z niezwykle dużymi prędkościami.
Spektakularna kolizja dostarczy unikalnych danych na temat fizyki gromad galaktyk, pól magnetycznych rozciągających się wewnątrz i między gromadami oraz formacji gwiazd pod wpływem działających sił. Naukowcy chcą również zrozumieć, dlaczego w systemie NGC 6338 nie udało się dotychczas odnaleźć źródła ciepła wytwarzanego przez supermasywną czarną dziurę.
- Dodaj komentarz
- 1025 odsłon