Astronomowie wykryli gigantyczną czarną dziurę, która co dwa dni pożera gwiazdę

Kategorie: 

Zdjęcie poglądowe - źródło: NASA

Supermasywne czarne dziury znajdujące się w centrach galaktyk bywają niewyobrażalnie wielkie, a ich masa jest miliardy razy większa od Słońca. Czarne dziury rosną z różną prędkością, ale naukowcy z Australii odkryli właśnie „najgłodniejsze” znane nam monstrum, które przybiera na masie z rekordową prędkością.

 

Niezwykły obiekt o nazwie QSO SMSS J215728.21-360215.1 został namierzony przez astronomów z Australijskiego Uniwersytetu Narodowego (ANU), którzy skorzystali z pomocy trzech instrumentów: satelity Gaia, Obserwatorium Siding Spring w Nowej Południowej Walii i satelity WISE (Wide-field Infrared Survey Explorer).

 

Dowiedzieliśmy się, że omawiana czarna dziura jest około 20 miliardów razy większa od Słońca i powiększa się o 1% co milion lat. Astronomowie twierdzą, że ten czarny potwór pożera wszelką masę równoznaczną naszemu Słońcu co każde dwa dni. QSO SMSS J215728.21-360215.1 została uznana za najszybciej rosnącą czarną dziurę jaką kiedykolwiek widzieliśmy.

 

„Wygłodzona” czarna dziura bije również rekord pod względem jasności – ponieważ cały czas pożera ogromne ilości materii, świeci tysiące razy bardziej niż cała galaktyka. Czarna dziura emituje również tyle światła ultrafioletowego i promieniowania rentgenowskiego, że gdyby znalazła się w centrum Drogi Mlecznej, to cała nasza galaktyka byłaby sterylna, a życie na Ziemi nie mogłoby powstać. Z naszej perspektywy, superjasna czarna dziura świeciłaby na nocnym niebie 10 razy mocniej niż Księżyc w pełni i przyćmiłaby wszystkie inne gwiazdy.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

Komentarze

Portret użytkownika Flashman

Czy ktoś z piszących tę

Czy ktoś z piszących tę wiadomość ma odrobinę wiedzy z fizyki i astronomii? Śmiem wątpić, czarna dziura jest tworem osobliwym w kosmosie i jak sama nazwa wskazuje kompletnie czarnym. Nie może zatem emitować żadnego promieniowania elektromagnetycznego (także światła widzialnego) i jest kompletnie niewidoczna w kosmosie. To, że astronomowie potrafią zlokalizować cz. dziurę to efekt obserwacji posrednich (m.in. ugięcie swiatla). O rzetelność informacji w Internecie co raz trudniej...

Portret użytkownika Thug life

Czarna dziura jako sama w

Czarna dziura jako sama w sobie nie emituje światla, wiadomo, ale dysk akrecyjny stworzony z gazu podróżującego do wnętrza czarnej dziury trze o siebie przez co wytwarza ogromne ilości ciepła i światła, stąd ta jasność większa od galaktyki