Prawdopodobnie namierzyliśmy pierwszą czarną dziurę o masie pośredniej

Kategorie: 

Źródło: Wizja artystyczna czarnej dziury o masie pośredniej - źródło: B. Kiziltan & T. Karacan

Czarne dziury dzielimy zawsze na dwie kategorie. W pierwszej znajdują się małe czarne dziury o masie od kilku do kilkudziesięciu mas Słońca. Natomiast do drugich zaliczamy supermasywne czarne dziury, których masa wynosi miliony lub nawet miliardy mas Słońca. W związku z tym, astronomowie byli przekonani, że gdzieś w kosmosie muszą istnieć "czarne potwory" o masie pośredniej i dopiero teraz udało się zdobyć dowody, które wskazują na istnienie takiego obiektu.

 

Odkrycia tego dokonali badacze z Uniwersytetu Harvarda i Uniwersytetu w Queensland. Średniomasywna czarna dziura najwyraźniej ukrywa się w centrum gromady kulistej 47 Tucanae, znajdującej się w gwiazdozbiorze Tukana około 13 tysięcy lat świetlnych od Ziemi.

Gromada kulista 47 Tucanae - źródło: ESO/M.-R. Cioni/VISTA Magellanic Cloud survey

Poszukiwania wspomnianej czarnej dziury nie były łatwe, ponieważ obiekty te stają się dla nas widoczne gdy pożerają gwiazdy lub gaz ze swojego otoczenia. Niestety, centrum gromady kulistej 47 Tucanae nie zawiera gazu, dlatego astronomowie musieli skorzystać z innych metod badawczych. Spekuluje się o obecności średniomasywnej czarnej dziury na podstawie ruchów gwiazd i pulsarów. Dowody te są na tyle silne, iż mówi się o dużym prawdopodobieństwie odkrycia takiego obiektu, którego masa może wynosić około 2,2 tysiąca mas Słońca.

 

Średniomasywne czarne dziury są brakującym ogniwem pomiędzy "lekkimi" a supermasywnymi czarnymi dziurami. Niestety nie udało się dokonać bezpośredniej obserwacji, ale możemy zacząć podejrzewać, że pożeracze gwiazd o średniej masie znajdują się w naszej galaktyce i pozostają niewykrywalne.

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Dodaj komentarz