Kategorie:
Uważa się, że każda galaktyka posiada w swoim centrum ogromną czarną dziurę. Jednak w 2015 roku naukowcy pracujący przy projekcie LIGO powiadomili o odkryciu pierwszego w historii odległego układu binarnego czarnych dziur, które w wyniku połączenia się wygenerowały fale grawitacyjne. Teraz udało się zaobserwować podwójną supermasywną czarną dziurę około 400 milionów lat świetlnych od Ziemi.
Odkrycia dokonali badacze z Narodowego Centrum Astrofizyki Radiowej (NCRA) na Uniwersytecie w Pune w Indiach stosując interferometrię wielkobazową. Układ binarny znajduje się w galaktyce spiralnej NGC 7674 i posiada łączną masę około 40 milionów mas Słońca. Odległość między czarnymi dziurami wynosi 1 rok świetlny a okres orbitalny oszacowano na 100 tysięcy lat. Z kolei pierwszy w historii układ podwójny supermasywnych czarnych dziur odkryto w czerwcu bieżącego roku.
Źródło: Swinburne Astronomy Productions
W bardzo odległej przyszłości nastąpi kolizja tych dwóch supermasywnych czarnych dziur, która wygeneruje fale grawitacyjne. Nawet gdyby zderzenie miało nastąpić w najbliższym czasie nie będziemy w stanie ich wykryć, ponieważ ten układ binarny jest milion razy bardziej masywniejszy od układu wykrytego w 2015 roku - powstałe fale grawitacyjne będą miały znacznie niższą częstotliwość i nie zostaną namierzone przez detektor LIGO.
Zgodnie z obecnym stanem wiedzy, obecność dwóch orbitujących wokół siebie czarnych dziur może być wynikiem dawnej kolizji galaktyk. Z biegiem czasu odległość między nimi spada i dochodzi do zderzenia, w wyniku którego powstaje jedna wielka czarna dziura.