Kategorie:
Astronomowie z Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) odkryli czarną dziurę w układzie potrójnym, który znajduje się zaledwie 1 000 lat świetlnych od Ziemi. Jest to najbliższa nam czarna dziura. Co ciekawe, gwiazdy tego układu można zaobserwować gołym okiem.
Wykrywanie czarnych dziur jest bardzo trudne i nie inaczej było w tym przypadku. Nowo odkryty obiekt posiada stosunkowo bardzo małą masę. Astronomowie odkryli go podczas obserwacji układu potrójnego HR 6819, który znajduje się w gwiazdozbiorze Lunety. Czarna dziura jest częścią układu, w skład którego wchodzą dwie gwiazdy typu widmowego B, widoczne gołym okiem z Ziemi.
Wcześniej sądzono, że układ HR 6891 zawiera tylko dwie gwiazdy. Jednak gdy przeanalizowano ich orbity z pomocą teleskopu MPG/ESO, okazało się, że jedna gwiazda o masie od 5 do 7 mas Słońca średnio co 40 dni okrąża niewidoczny obiekt, podczas gdy druga położona jest znacznie dalej. Dla astronomów stało się oczywiste, że mają do czynienia z czarną dziurą.
Źródło: ESO/Digitized Sky Survey 2
Według obliczeń, omawiana czarna dziura posiada masę co najmniej czterech mas Słońca. Położona jest w odległości nieco ponad 1 000 lat świetlnych od nas, a więc jest najbliższa Ziemi. Zanim dokonano tego odkrycia, najbliższą nam czarną dziurą był obiekt o nazwie A 0620-00, który znajduje się w odległości około 3 300 lat świetlnych od Ziemi w gwiazdozbiorze Jednorożca. Co więcej, odkryto pierwszą czarną dziurę, należącą do układu gwiazd, którą możemy zobaczyć gołym okiem.
Naukowcy zakładają, że Droga Mleczna może zawierać miliony czarnych dziur, podczas gdy ludzkość zdołała namierzyć zaledwie kilkadziesiąt takich obiektów. Ale czarna dziura w układzie HR 6819 jest jedną z pierwszych, która nie emituje jasnych promieni rentgenowskich podczas interakcji z gwiazdami. Technika, którą zastosowano podczas najnowszych badań, może pozwolić na odkrycie kolejnych „nieaktywnych” czarnych dziur.