Astrofizycy zaobserwowali coś co może być narodzinami czarnej dziury

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

W czerwcu 2018 roku, astronomowie dostrzegli tajemniczą eksplozję kosmiczną, która była nadzwyczaj jasna i trwała wyjątkowo krótko. Dotychczas niewiele wiedzieliśmy na temat tego zjawiska, ale wyniki najnowszych badań sugerują, że prawdopodobnie mieliśmy do czynienia z narodzinami czarnej dziury lub gwiazdy neutronowej.

 

Nietypowa zeszłoroczna emisja światła, pochodząca z galaktyki karłowatej CGCG 137-068, położonej około 200 milionów lat świetlnych od Ziemi, mogła być nawet 100 razy większa od typowej supernowej. Ponadto, obiekt uzyskał pełną jasność w zaledwie dwa dni i wyemitował większość swojej energii w 16 dni. Jest to bardzo krótki okres czasu, biorąc pod uwagę, że supernowe zazwyczaj potrzebują około dwóch tygodni, aby osiągnąć szczyt jasności.

Tajemniczy obiekt AT2018cow, określany w skrócie jako „Krowa”, został dokładniej przebadany przez naukowców z Uniwersytetu Północnozachodniego. Raffaella Margutti i jej zespół, z pomocą teleskopów Kecka na Hawajach, teleskopu SoAR w Chile i Obserwatorium MMT w Arizonie, ustaliła skład chemiczny „Krowy”. Obecność wodoru i helu wyklucza przypuszczenia o kolizji masywnych gwiazd neutronowych i czarnych dziur, które generują fale grawitacyjne.

Źródło: Uniwersytet Północnozachodni

Więc co mogło doprowadzić do tak potężnej, jasnej eksplozji? Astronomowie zakładają, że w czerwcu 2018 roku mogliśmy być świadkami narodzin czarnej dziury lub gwiazdy neutronowej, czego jeszcze nigdy nie udało nam się zobaczyć – podobnie jak w przypadku tej niezwykle intensywnej ale bardzo krótkiej eksplozji kosmicznej.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz