Sonda Cassini umożliwi obserwację fal na morzach Tytana

Kategorie: 

Mare Ligeia, jeden z większych zbiorników metanu na Tytanie - Źródło: NASA/JPL-Caltech/ASI/Cornell

Astronomowie wiedzą już od jakiegoś czasu, że największy księżyc Saturna Tytan to jedyny oprócz Ziemi obiekt w naszym układzie planetarnym posiadający gęstą atmosferę. Wiadomo również, że znajdują się tam morza i jeziora. Różnica polega na tym, że nie są one wypełnione woda a ciekłym metanem. Sonda Cassini dostała zadanie wypatrzenia, czy na powierzchni tych akwenów powstają fale.

 

Przelot sondy w okolicy Tytana, który ma miejsce dzisiaj, 23 maja 2013 roku, może odpowiedzieć na to pytanie. Cassini znajdzie się tylko 970 kilometrów od powierzchni księżyca. Będzie w stanie zaobserwować jedno z największych znajdujących się tam mórz zwane Mare Ligeia. Obecność mórz, jezior i rzek na Tytanie potwierdziła właśnie sonda Cassini. Miało to miejsce w 2005 roku i od tego czasu nie dawało to spokoju wielu astronomom. Wiemy też o swoistej cyrkulacji atmosferycznej zachodzącej na tym odległym globie. Może tam na przykład padać metanowy deszcz.

 

Obecność fal na akwenach z metanu nie jest wcale pewna. Wiemy, że temperatura powierzchni wynosi tam -178 stopni Celsjusza. To powoduje, że raczej nie spodziewamy się tam znaleźć form życia, ale jest to istotne źródło form budulcowych dla życia i jako taki depozyt jest to bardzo interesujące dla astrobiologów.

Mare Ligeia - Zdjęcia: NASA/JPL-Caltech

Aby sonda Cassini mogła sfotografować dokładnie Mare Ligeia potrzebna jest dobra pogoda na Tytanie. Dla astronomów było to dodatkowe wyzwanie, aby przewidzieć, kiedy najlepiej zorganizować przelot. Widziano już kształtowane wiatrem wydmy na powierzchni Tytana, ale nie zaobserwowano jeszcze fal. Albo zostaną teraz sfotografowane, albo po prostu tam nie występują. Bez względu na wyniki obserwacji przelot sondy Cassini z pewnością popchnie do przodu nasz poziom wiedzy o tym intrygującym towarzyszu Saturna.

 

 

Źródła:

http://saturn.jpl.nasa.gov/mission/flybys/titan20130523/

http://www.jpl.nasa.gov/news/news.php?release=2013-170&rn=news.xml&rst=3798

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

Komentarze

Portret użytkownika Jasko

"Tytan to jedyny oprócz Ziemi

"Tytan to jedyny oprócz Ziemi obiekt w naszym układzie planetarnym, posiadającym gęstą atmosferę". Naprawdę? A wenus to pies? A Jowisz, Saturn, Uran i Neptun nie posiadają atmosfery?