NASA zaprezentowałą nowe obrazy Saturna

Kategorie: 

Księżyce Rea i Tytan - Źródło: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute

Amerykańska agencja kosmiczna NASA opublikowała właśnie całą serię nowych zdjęć Saturna i jego satelitów. Udostępnione obrazy zostały wykonane przez sondę Cassini wcześniej w 2013 roku.

 

Sonda kosmiczna Cassini pokazała nam Saturna i jego satelity w zupełnie nowej rozdzielczości. Wcześniej nie dysponowaliśmy aż tak dokładnymi fotografiami tamtej części przestrzeni. Pewnych danych dostarczyły sondy kosmiczne Pionier i Voyager, ale biorąc pod uwagę, że były one konstruowane w latach siedemdziesiątych, oczywiste jest, że nie osiągnięto tak wielkiej dokładności jak urządzenia zamontowane na Cassinim.

Słynna heksagonalna burza na Saturnie - Źródło: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute

Wśród upublicznionych zdjęć można zobaczyć między innymi słynną sześciokątną burzę na Saturnie.  Fale gazu poruszają się w tym huraganie ze średnią prędkością 322 km/h. To właśnie dzięki sondzie Cassini udało się tak dokładnie sfotografować a zarazem zbadać, wszystkie pierścienie Saturna i jego północny biegun.

Biegun południowy Saturna - Źródło: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute

Sonda kosmiczna Cassini, wykonana została przez NASA we współpracy z europejską i włoską agencją kosmiczną. Pojazd kosmiczny udał się w misję na Saturna w 1997 roku i osiągnął orbitę tej planety w 2004 roku. Od tego czasu bada zarówno planetę jak i jej wiele księżyców.

Księżyc Tytan - Źródło: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute

Księżyc Enceladus - Źródło: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute

Księżyc Enceladus - Źródło: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

Komentarze

Portret użytkownika cyzxer5

Chodzi o czas naswietlania -

Chodzi o czas naswietlania - gdyby chcieli zrobic takie zdjecia by bylo widac gwiazdy to fotografowane obiekty jako znacznie jasniejsze daly by efekt bialej plamy a nie chodzilo o fotografowanie gwiazd tylko konkretnych obiektow. Zaswiec latarka w swoj aparacik to zobaczysz ze nie bedzie na zdjeciu widac zarowki tylko biala plame i ew. otoczenie. Zeby sfotografowac swiecaca zarowke wraz z jej elementami trzeba znacznie skrocic czas naswietlania przez co zarowka bedzie pieknie widoczna ale wszystko co jest od niej ciemniejsze poprostu stanie sie niewidoczne.

Portret użytkownika Q...

Czego nadal nie wiemy?. Skąd

Czego nadal nie wiemy?. Skąd astrologowie dawnych czasów kojarzyli Saturna z Judeą. Prowadząc odpowiednio linie z wierzchołków sześciokąta otrzymujemy przecież Gwiazdę Dawida. To oczywiście "nienaukowe" ale jest to fakt który jako "nierozwiązywalny" można albo zaakceptować na obecnym etapie niewiedzy naukowców albo go wyprzeć ze świadomości. Zapewne większość ludzi zafiksowanych na wersji oficjalnej naszej rzeczywistości tak zrobi!. Powtórzę. Astrologowie przypisywali Saturna temu ludowi (?) od początku istnienia astrologii. Na długo przed powstaniem znanej nam astronomii!. Jedno jest pewne... przypadku w tej zbieżności kształtów nie ma na pewno!.