Sonda Cassini ujawniła niezwykły kształt księżyca Saturna

Kategorie: 

Źródło: NASA/Sonda Cassini

Sonda kosmiczna Cassini od kilku lat prowadzi eksploracje Saturna i jego licznych księżyców. W tym czasie na Ziemię były wysyłane zdjęcia niezwykłej jakości. Tym razem naukowcy z NASA przyjrzeli się niewielkiemu saturnowemu księżycowi Pan. Okazało się, że wygląda on jak latający spodek.

 

Niektórzy jednak mają raczej inne skojarzenia i nazywając kształt tego księżyca używają raczej kulinarnych określeń, sugerując, że wygląda jak pieróg, albo ravioli. Z kolei zwolennicy astronomicznego podejścia twierdzą, że malutki księżyc Pan stara się imitować Saturna. Jak jednak mógł powstać obiekt o tak dziwnym kształcie? 

Zdjęcia, które nadesłała 7 marca sonda Cassini, mają być jeszcze poddane postprocessingowi, co zapewni jeszcze większą ich szczegółowość, ale i bez tego widać, że księżyc ten wygląda jak wyobrażenie latającego spodka. Wynika to ze zjawiska zwanego akrecyjnym zniekształceniem równikowym, które zostało wywołane przez nietypowe warunki grawitacyjne panujące w tej części przestrzeni kosmicznej, w której przebywa, czyli w przerwie Enckego w pierścieniu A Saturna. Zresztą mierzący raptem 20 km księżyc Pan odpowiada za powstanie tej przerwy.

W okolicy orbity tego ciała niebieskiego znajduje się sporo pyłu, który sprzyja akrecji, czyli temu samemu procesowi, który spowodował powstanie pierścieni wokół Saturna. Jednak ze względu na niewielkie rozmiary tego satelity, zamiast formowania się typowego dysku akrecyjnego doszło do powstania struktury wokół równika, która wygląda na tyle niezwykle, że doczekała się paranormalnych i kulinarnych skojarzeń. 

 

 

 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Dodaj komentarz

Komentarze

Portret użytkownika PędnikNieŁągiewki

Jeśli "to" - ten wał materii

Jeśli "to" - ten wał materii - jest wąską oponką wokół jadra z obu stron tak wyglądającego jak na zdjeciu, to ja się wycofuję ze skojarzenia tego księżyca z...jajkiem nie całkiem obranym z białka, z w pełnej krasie odsłoniętym żółtkiem!