Naukowcy twierdzą, że księżyc Saturna może nadawać się do zamieszkania

Kategorie: 

Źródło: NASA/Cassini

Księżyc Saturna Enceladus pokryty jest oceanami, których zasolenie osiąga poziom niezbędny do powstania życia. Praca naukowców z Massachusetts Institute of Technology na ten temat została opublikowana w czasopiśmie Science Advances. Wszystko wskazuje na to, że może to być kolejny glob w Ukłądzier Słonecznym, który mogą próbować zamieszkać ludzie.

 

Enceladus pokryty jest lodową skorupą, pod którą kryją się oceany. Zespół opracował model, który odtwarza właściwości satelity. Obliczenia wykazały, że bardziej słone obszary oceanów odpowiadają grubszemu lodowi na biegunach planety i odwrotnie - mniej słona woda znajduje się pod mniej grubym lodem na równiku.

 

Naukowcy odkryli również, że zasolenie wody na Księżycu Saturna może sięgać około 30 gramów soli na kilogram wody. Oceany na Ziemi mają zasolenie 35 gramów soli na kilogram wody.

 

Wcześniej sonda kosmiczna Cassini pobrała z powierzchni Enceladusa próbki podobnych do gejzerów strumieni wody. Według naukowców woda ta zawiera materię organiczną, która może podtrzymywać życie na Enceladusie.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz