Metan na Tytanie niedługo się wyczerpie

Kategorie: 

Artystyczna wizualizacja powierzchni Tytana

Tytan to największy księżyc Saturna. Jest to też jedyne oprócz Ziemi znane nam ciało niebieskie, na którym znajdują się jeziora, rzeki oraz przebiega cyrkulacja atmosferyczna z deszczem włącznie. Jednak zamiast wody znajduje się tam gaz w formie płynnej, głównie metan i etan. Najnowsze ustalenia wskazują na to, że skroplonego gazu wkrótce może być tam mniej aż zniknie całkowicie.

 

Śledząc część powierzchni Tytana w ciągu kilku lat trwania misji Cassini NASA znalazła niezwykłą trwałość jezior węglowodorów znajdujących się na powierzchni tego księżyca.  Zespół kierowany przez Christophe'a Sotin z NASA Jet Propulsion Laboratory w Pasadenie w Kalifornii, próbował podstawić te dane celem zmodelowania zjawisk zachodzących w tamtej atmosferze i doszedł do wniosku, że metan na Tytanie może się wkrótce skończyć.

Foto: NASA / JPL-Caltech / University of Arizona

Wkrótce oczywiście biorąc za miarę geologiczną skalę czasu.  Zespół pracujący na danych pozyskanych z sondy Cassini sugeruje, że metan znajdujący się na Tytanie może pochodzić z jakiegoś gigantycznego wybuchu z wnętrza tego Księżyca, do którego musiało dojść dawno temu. Nic nie wskazuje na to, że istnieje jakiś mechanizm uzupełniania węglowodorów a to samo przez się oznacza, że metan z Tytana może zniknąć w ciągu następnych kilkudziesięciu milionów lat.

Widok Tytana podczas lądowania na jego powierzch próbnika Huygens  Foto: NASA / ESA

Tytan jest jedynym miejscem w Układzie Słonecznym, który ma stabilną cieczy na powierzchni.  Naukowcy sądzą, że metan jest sercem cyklu pogodowego tam zachodzącego, który jest nieco podobny do roli wody w cyklu hydrologicznym na Ziemi. Powoduje na przykład deszcz i wpływa na rzeźbę kanałów i paruje z jezior.

Naukowców zaskoczyło to, że jeziora wydają się niezwykle stałe w swej wielkości i kształcie. Na przestrzeni kilku lat zbierania danych przez Cassiniego dokonywanych zarówno w paśmie wizualnym i za pomocą spektrometrów podczerwieni potwierdzono, że jeziora odparowują bardzo powoli. Metan ma tendencję do szybkiego parowania, więc naukowcy uważają, że jeziora muszą być zdominowane przez inny węglowodór, etan, który paruje wolniej.

Widok powierzchni Tytana po wylądowaniu próbnika Huygens  Foto: NASA / ESA

Jeziora nie tylko nie parują tak jak by tego oczekiwano, ale też nie wypełniają się szybko nową cieczą. Poza tym naukowcy nie widzieli zbyt wielu przypadków deszczu węglowodorów na tym księżycu w trakcie trwającej już 8 lat misji sondy kosmicznej Cassini w okolicach Saturna.  Oznacza to, że na Tytanie metanu stale znika poprzez rozerwanie wiązań atomowych, co prowadzi do wytworzenia etanu.

 

 

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Dodaj komentarz

Komentarze

Portret użytkownika apollo

mam wrazenie ze Angelus

mam wrazenie ze Angelus Maximus Rex celowo hejtuje te artykuly bo jest zwolennikiem kreacjionizmu i nie dopuszcza do siebie wynikow badan naukowych. przykro mi z jego powodu, ale nie powinnien innym uzytkownikom mieszac w glowie pseudo-naukowymi komentarzami. A odnoszac sie meryturycznie do jego wypowiedzi, to Angelus poucz sie troche o oblokach gwiezdnych a dowiesz sie jak powsatja nowe gwiazdy i zobaczysz ze obecnie tworzy sie miliardy nowych gwiazd, ktore z czasem rozblysna na naszym niebie. to tyle. Administrator powinnien zrobic porzadek.

Portret użytkownika Adammus

Jak można wypisywać takie

Jak można wypisywać takie głupoty w komentarzach? Prośba do administratora portalu - czy nie można zablokować idiotycznych komentatorów raz a dobrze? Brak wiedzy nie jest przestępstwem lecz wypisywanie głupot tego rodzaju pod artykułami robić może wodę z mózgu innym, nie koniecznie będącym w temacie. Autora komentarza proszę o wypisywanie się "fachowym" tonem pod arytkułami fantasy lub science-fiction.

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Wszechświat istnieje

Wszechświat istnieje kilkanaście tysięcy lat ziemskich. "Miliony" a jeszcze bardziej "miliardy" lat to bełkot.
To, że aby przebyć go w warunkach obecnej znanej techniki trzeba bilionów lat, nie oznacza, że on tyle trwa.
I nie jest ważne, czy został stworzony, czy powstał z niczego.. On trwa tysiące lat.. Wystarczy zaobserwować w ciagu ludzkiego zycia stopień jego degradacji i zmian atroficznych na Ziemi oraz dokonać przeliczenia i dojść do wniosków tego absurdu... Wszechświat degraduje się na naszych oczach...Umierają ogromne ilości gwiazd na naszych oczach ( w ciagu mojego zycia słyszałem o 10 supernovych) by dojść do wniosku, iż gdyby istniał on "miliardy lat... np 20, to z naszej widzialnej części Wszechświata zniknęłoby ok. 3 miliardy gwiazd, czyli było by ciemno jak w d...
Nie słyszałem bowiem, by zaświeciło się chociaż jedno nowe śwaitełko...
Miłych rozważań...

Angelus Maximus Rex

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Jesli mogę być subiektywny,

Jesli mogę być subiektywny, to odnosze wrażenie, że tylko masz wrażenie. To co mi podałeś to stek prymitywnie skleconych bzdur, pisane przez luzi o poziomuie intelektualnym nie przekraczającycm IQ 120
 Wszelkie obserwacje i doświadczenia wymagają interpretacji. A interpretacja owych wymaga ... wysokiego intelektu
 Skończenie profesury nie wymaga....
 - pozdrawiam

Angelus Maximus Rex