Pojawia się nowa branża kosmiczna, eksploatacja asteroid

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Misja kosmiczna OSIRIS-Rex mająca za zadanie pobranie próbek z asteroidy 1999 RQ36 została zatwierdzona. Jest to najbliższa czasowo misja, której celem będzie dokonanie pierwszego kroku na drodze do pierwszego lądowania ludzi na asteroidzie.

 

NASA nie ukrywa swojego zainteresowania asteroidami. Oczywiście oficjalnie jest to po prostu ciekawość naukowa, ale w tle obcowania z asteroidami pozostaje kwestia wydobycia metali i minerałów, które można zapewne odnaleźć na ich powierzchni. Szacunki, co do zyskowności przedsięwzięć polegających na eksploatacji asteroid bywają szokujące i da się na tym zapewne świetnie zarobić, dlatego nie dziwi pojawianie się firm takich jak Planetary Resources, mających nadzieje na eksploatację pochwyconych asteroid.

Statek kosmiczny OSIRIS-Rex - źródło: NASA

NASA dysponuje budżetem w wysokości 2,6 miliarda euro na misję pochwycenia asteroidy. Aby tego dokonać Inżynierowie z Jet Propulsion Laboratory w Kalifornii i Glenn Research Center w Ohio rozwijają silnik nowego typu, który opiera się na napędzie jonowym zamiast tradycyjnego paliwa chemicznego.

Hipotetyczny wygląd statku kosmicznego do pochwycenia asteroidy - źródło: NASA

Symptomatyczne jest to, że Barack Obama naciska na misje z asteroidami stawiając to agencji za priorytet. Najpierw ma się odbyć misja z pobraniem około 60 kilogramów asteroidy Bennu. Potem do 2019 roku zostanie złapana asteroida, która zostanie umieszczona w punkcie libracyjnym za Księżycem i dopiero potem wylądują tam ludzi.

Statek kosmiczny Orion - Źródło: NASA

Ma tam też powstać baza, ale nie jest to jeszcze jasne, gdyż niedawno Amerykanie pokazali projekt stacji SkyLab 2 i wydaje się, że o ile astronauci rzeczywiście wylądują na asteroidzie to nasza stała obecność w punkcie L2, będzie możliwa początkowo tylko na pokładzie dobrze zaprojektowanej stacji zdolnej do ochrony ludzi przed promieniowaniem kosmicznym. Dotarcie na asteroidę ma zapewnić budowany właśnie statek kosmiczny Orion. Wstępnie planuje się na lądowanie do 2021 roku.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz