Bigelow Aerospace i NASA rozważają perspektywy prywatnych misji na Księżyc

Kategorie: 

Źródło: Bigelow Aerospace

Firma Bigelow Aerospace oraz amerykańska agencja kosmiczna NASA ogłosiły, że zgodziły się rozważyć możliwość wspólnego zaangażowania w celu wysyłania misji załogowej na Księżyc. Przedstawiono nawet perspektywę zbudowania komercyjnej bazy księżycowej.

 

Od 1972 roku, kiedy po raz ostatni wylądowali tam Amerykanie, Księżyc popadł w niełaskę. Większość odbywających się potem misji kosmicznych albo sprowadzała się do orbitowania wokół Ziemi, albo w okolicach Marsa. Nie oznacza to jednak, że na Księżycu nie ma niczego ciekawego. Ponowne zainteresowanie Srebrnym Globem pojawiło się wraz z wyrażeniem gotowości wylądowania tam przez Chińczyków.

Potrzebny był nowy wyścig kosmiczny, aby rozważano powrót tam, gdzie człowiek powinien być już od dawna. Brak zainteresowania eksploracją kosmosu był do tej pory traktowany, jako jedna z głównych tez teorii spiskowych zakładających, że na Księżycu nas po prostu do tej pory nie było. Pomijając ich sensowność można tylko powiedzieć, że jeśli tak to już niedługo tam powrócimy.

Zanim to jednak nastąpi przedstawiciele amerykańskiej agencji kosmicznej zamierzają złapać asteroid i przyciągnąć go w punkt libracyjny L2, znajdujący się po niewidocznej z Ziemi stronie Księżyca. Ta asteroida ma być stacją kosmiczną, która będzie stanowiła posterunek do przyszłych misji księżycowych i marsjańskich. Alians prywatnej firmy Bigalow Aerospace i NASA ma, zatem głębokie logiczne podstawy, bo obie firmy są w stanie podzielić koszty i wykorzystać swój potencjał do maksimum.

 

Jest to też zbieżne z obecną tendencją zakładającą angażowanie kapitału prywatnego do eksploracji kosmosu. Trudno się z tym nie zgodzić, że pieniądze wydawane przez osoby prywatne są zawsze wydane racjonalniej niż dysponujące kosmicznymi budżetami urzędy takie jak NASA. W ramach tej strategii, obejmującej większe zaangażowanie prywatnych firm w eksplorację kosmosu, NASA podpisała umowę z Bigelow Aerospace, w ramach której będą wypracowane systemy wspierania inicjatyw w sektorze prywatnym w celu organizacji przyszłych załogowych misji kosmicznych.

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz