Kategorie:
Start misji najdroższego i najbardziej zaawansowanego technologicznie Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba został ponownie przełożony. Agencja NASA liczy, że teleskop zostanie wysłany na orbitę jeszcze w 2021 r., choć nie podaje konkretnej daty.
Przypomnijmy, że pierwsze prace nad Kosmicznym Teleskopem Jamesa Webba rozpoczęły się już w 1996 r. Przy budżecie zaledwie 500 mln dolarów, urządzenia miało zostać ukończone i wysłane na orbitę okołoziemską w 2007 r. Dziś oficjalnie można powiedzieć, że agencja NASA spóźnia się ze startem tej misji o całe 14 lat. Co więcej, według najnowszych szacunków, prace nad tym teleskopem pochłonęły już ponad 10 mld dolarów.
Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba został ukończony pod koniec 2016 r. Zatem sama budowa tego urządzenia zajęła 20 lat. Od tamtego czasu, teleskop przechodzi przez rygorystyczne testy, które znów trwają dłużej, niż oczekiwano. Agencja NASA regularnie informowała o opóźnieniach i ciągle przekładała datę startu misji. Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba miał zostać wysłany na orbitę 31 października 2021 r.
Źródło: NASA
Teraz prawdopodobnie już nikogo nie dziwi najnowsza informacja, według której agencja NASA ponownie przekłada start misji. Tym razem problemy dotyczą rakiety Ariane 5, która ma wynieść teleskop w kosmos. Stany Zjednoczone mogą już odetchnąć z ulgą, gdyż testy Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba dobiegły końca. Urządzenie zostanie przetransportowane w sierpniu do Gujany Francuskiej w Ameryce Południowej, skąd odbędzie się start. NASA nie podaje konkretnych dat, lecz misja może rozpocząć się w listopadzie lub grudniu 2021 r. W przypadku kolejnego opóźnienia teleskop ruszy na orbitę dopiero w 2022 r.
Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba ma być następcą Kosmicznego Teleskopu Hubble'a. Dzięki niemu astronomowie będą mogli badać pierwsze gwiazdy i galaktyki we Wszechświecie, a także badać atmosfery egzoplanet i poszukiwać śladów życia.