Prywatny teleskop kosmiczny będzie wkrótce polował na nieznane asteroidy

Kategorie: 

Źródło: b612foundation.org

Gdy 15 lutego 2013 roku nad Rosją spadła asteroida stało się jasne, że ryzyko przypadkowego bombardowania Ziemi przez asteroidy jest bardzo realne. Dotychczas tylko nieliczni zdawali sobie sprawę z tego jak bardzo ograniczone są ziemskie możliwości obserwacji zagrażających nam kosmicznych skał. Musiało dojść do natchnęło prywatną organizację non-profit do podjęcia środków w celu zwalczania zagrożeń w przestrzeni.

 

Fundacja B612 została założona w 2002 roku przez byłych astronautów NASA, Eda Lu i Rusty’ego Schweickarta oraz osoby z nimi współpracujące. Geneza powstania tej organizacji była potrzeba zwrócenia uwagi na niebezpieczeństwa kosmiczne. Aby w realistyczny sposób przyczynić się do ochrony Ziemi fundacja B612 planuje uruchomić teleskop kosmiczny, zwany Sentinel (strażnik).

 

Jego eksploatacja ma się zacząć w 2017 roku a głównym celem pracy będzie opracowanie katalogu planetoid w pobliżu Ziemi, w tym przede wszystkim takich, które mogą być niebezpieczne dla naszej planety. Jak twierdzą naukowcy do tej pory udało się zidentyfikować około 90% asteroidów w pobliżu Ziemi. Część z nich jest wystarczająco duża, aby zniszczyć całą planetę.

Asteroidy mające około 1 km średnicy są już w większości poznane przez naukowcom, ale liczba wykrytych małych skał kosmicznych, które mogą zniszczyć całe miasto, poznaliśmy o wiele mniej. Zadaniem Sentinela będzie odkrycie około 90% planetoid klasy "niszczyciel miast". Ma do tego dojść podczas 6,5-letniego okresu pracy urządzenia. Koszt misji ma wynieść około 450 milionów dolarów i będzie ona finansowana w całości ze środków prywatnych. Wsparcie kompetencyjne dla projektu zostanie zapewnione przez amerykańską agencję kosmiczną NASA. Powodzenie przedsięwzięcia zależy również od możliwości zgromadzenia niemałych funduszy.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

Komentarze