Mgławica Oriona nadal fascynuje naukowców

Kategorie: 

Mgławica Oriona, M42 - Foto: NASA/Teleskop Hubble'a

Wielka Mgławica w Orionie, zwana też po prostu Mgławicą Oriona, to bardzo popularny cel obserwacji astronomicznych. Znajduje się ona w odległości około 1300 lat świetlnych od nas i jest nawet widoczna gołym okiem. Ten banalny cel obserwacji jest też najbliższym nam miejscem gdzie zachodzą procesy gwiazdo twórcze, dlatego jest celem obserwacji praktycznie wszystkich teleskopów naziemnych i kosmicznych.

 

Sama mgławica rozciąga się na ponad 30 lat świetlnych. Ustalono też, że strumienie gazu tej mgławicy emisyjnej poruszają się z różnymi prędkościami. Twór ten wygląda całkiem inaczej w świetle widzialnym niż w innych częściach widma elektromagnetycznego. Poniższy niezwykły obraz, nie przedstawia prawdziwych kolorów tego obiektu i powstał na podstawie danych uzyskanych z Kosmicznego Teleskopu Spitzera, który dokonuje obserwacji w podczerwieni.

Mgławica Oriona, M42 widziana za pomocą teleskopu kosmicznego Spitzer - źródło: NASA/ Spitzer

W porównaniu z obrazem w zakresie widzialnym można zauważyć, że najjaśniejsza część mgławicy znajduje się w pobliżu młodej gromady masywnych, gorących gwiazd, zwanych trapezem. Widoczne są one w odcieniach czerwieni.  Czerwone kropki wzdłuż ciemnych pasów pyłu na lewo od jasnych gromad, znane są jako HOPS 68.  Naukowcy odkryli niedawno, że ich powłoka składa się z krystalicznych związków krzemu.

 

Mgławica Oriona, ze względu na relatywnie niewielką odległość od Ziemi jest idealnym miejscem obserwacji procesów gwiazdotwórczych. Astrofizycy muszą analizować jej ewolucję i na bieżąco śledzić zmiany, ponieważ jest to idealne pole poznawcze. Mgławica Oriona jest też obowiązkowym obiektem dla obserwacji amatorskich dokonywanych na półkuli północnej. Gdy wie się gdzie patrzyć można ją obserwować nawet za pomocą lornetki ze statywem. Polecamy!

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz

Komentarze

Portret użytkownika sdfsd

FAKE! FAKE FAKE! Na innych

FAKE! FAKE FAKE! Na innych zdjęciach ma inny kolor. Pytanie kto kłamie? Niech Chińczycy zrobią zdjęcia wtedy dowiemy się jaki ma kolor. Tak samo jak z księżycem.