Mgławica Oriona w Ultra HD zdjęciach z teleskopu Hubble'a

Kategorie: 

Mgławica Oriona - źródło: Wikipedia

Mgławica Oriona, znana też jako M42 i M43 to jeden z najczęstszych celów amatorskich obserwacji astronomicznych. To słynna Mgławica Oriona. Jedne z najlepszych zdjeć tej mgławicy emisyjnej wykonał teleskop Hubble'a i należą one do jednych z najostrzejszych i najjaśniejszych jakie kiedykolwiek udało się wykonać tym urządzeniem.

 

Oryginalna rozdzielczość tych zdjęć to aż 18000x18000 pikseli. Mgławica ta jest jednym z jaśniejszych obiektów nieba. O ile wie się gdzie patrzeć można jej zarys zobaczyć nawet gołym okiem. Z wykorzystaniem teleskopu ma się jeszcze więcej satysfakcji ponieważ nawet średniej wielkości reflektory i refraktory świetnie ją pokazują.

 

M43 to nazwa jednej części mgławicy a M42 drugiej, ale oczywiście obiekt należy rozpatrywać jako jeden twór. Mgławica ta otacza gwiazdę Teta1 i wiele innych w gwiazdozbiorze Oriona. Należy jej szukać w okolicy trzech ukośnie ułożonych gwiazd.

Mgławica Oriona - źródło: HST/NASA

Mgławica Oriona znajduje się około 1344 lat świetlnych od Ziemi, dlatego nie jest to bardzo odległy obiekt i z tego powodu widzimy ją z tak dużą ilością szczegółów. Z naszej perspektywy mgławica ta ma 33 lata świetlne średnicy. Jest widoczna prawie z każdego punktu na Ziemi. W dolnej części M42 odnaleziono niedawno kilka brązowych karłów.

M43 - źródło: NASA/HST

Według astronomów obiekty takie jak Mgławica Oriona można znaleźć praktycznie w każdej galaktyce budowy podobnej do Drogi Mlecznej. Spotykano takie struktury, które miały setki lat świetlnych średnicy i zawierały masę kilkuset lub nawet kilku tysięcy Słońc.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz