Mgławica Płaszczki w tajemniczy sposób znika z nocnego nieba

Kategorie: 

Źródło: NASA/HST

Mgławice planetarne to w zasadzie powolne eksplozje w kosmosie, które rozszerzają się, a następnie znikają w ciągu dziesiątek tysięcy lat. Ale ostatnio kosmiczny teleskop Hubble'a był świadkiem gwałtownego spadku wielkości mgławicy, który nastąpił w ciągu zaledwie 20 lat!<--break->

Astronomowie byli zaskoczeni, gdy odkryli, że piękna mgławica Płaszczki straciła całe swoje piękno w ciągu zaledwie 20 lat i gwałtownie zmniejszyła się. Kiedy gwiazdy określonej wielkości zaczynają umierać, zamieniają się w czerwonych olbrzymów, zrzucając warstwy pyłu i gazu. W końcu gwiazda zamienia się z powrotem w białego karła, który podgrzewa otaczającą ją materię, aż zacznie ona świecić. 

 

Faza ta trwa zwykle dziesiątki tysięcy lat, więc z naszego ludzkiego punktu widzenia te niebiańskie fajerwerki wydają się zamrożone w czasie. Ale mgławice nadal są obiektami dynamicznymi, a nowe obserwacje z Hubble'a jeszcze bardziej to wyjaśniły. Mgławica Stingray zawdzięcza swoją nazwę wspaniałej strukturze i falującym konturom przypominającym strzelistą płaszczkę, co jest szczególnie uderzające na słynnym zdjęciu z 1996 roku.Zdjęcie mgławicy z 1996 roku,

Jest to jednak wyraźne przeciwieństwo zdjęć wykonanych w 2016 roku, które pokazują znacznie słabszą i skurczoną mgławicę, która nie wygląda już jak płaszczka. Niebieskie odcienie wewnętrznych pierścieni i nitkowate struktury zewnętrznych obszarów prawie zniknęły. Blask emitowany przez główne składniki chmury - wodór, azot i tlen - gwałtownie przygasł, podczas gdy wydzielanie tlenu zmniejszyło się prawie 1000 razy. Zwykle mgławice z czasem stają się coraz słabsze, ale powiększają się, ale najwyraźniej tak nie jest.

 

Badacze wiążą szybkie zmiany mgławicy z gwiazdą w jej środku, co samo w sobie jest niezwykłe. SAO 245567 to biały karzeł, który, jak pokazują wcześniejsze obserwacje, również ulega szybkim przemianom. W latach 1971-2002 jego temperatura wzrosła o 38 000 stopni Celsjusza. Od tamtej pory ponownie ostygła, zaciemniając otaczającą mgławicę. Astronomowie nie są pewni, co będzie dalej, ale spekulują, że jeśli obecne tempo rozpadu będzie się utrzymywać, mgławica płaszczki może zniknąć z nocnego nieba w ciągu najbliższych 20 lub 30 lat.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz