Zorze na Saturnie w ujęciach sondy Cassini

Kategorie: 

O tym, że na Saturnie występują zorze polarne wiemy już od paru lat. Bardzo ciekawe zdjęcia tego kosmicznego fenomenu udało się wykonać dzięki kosmicznemu teleskopowi Hubble’a.  Jednak najlepsze obrazy przesłała na Ziemię sonda Cassini, która od 2004 roku jest pierwszym sztucznym satelitą Saturna.

 

Sesja zdjęciowa miała miejsce w kwietniu i w maju 2013. Teleskop Hubble fotografował w ultrafiolecie, a Cassini w ultrafiolecie, świetle widzialnym i podczerwieni. Na zdjęciach, które są wykonane w zakresie widzialnym, widać kolor zorzy. Jest ona czerwono-fioletowa. Dla porównania zorze polarne na Ziemi są przeważnie zielone i czerwone. Te różnice kolorów mogą być wyjaśnione za pomocą gazów znajdujących się w górnych warstwach atmosfery. Na Ziemi jest to węgiel i azot a na Saturnie głównie wodór.

Zorza na Saturnie w UV - Źródło: NASA/ JPL / Cassini

Naukowcy uważają, naładowane cząstki wiatru słonecznego zostają uwięzione w magnetosferze Saturna i są skierowane ku biegunom magnetycznym pobudzając cząsteczki gazu w regionach polarnych, powodując zorze. Obrazy w ultrafiolecie wykonane za pomocą aparatury znajdującej się na pokładzie sondy Cassini wskazują na zmiany luminescencji w skali kilkuset kilometrów.  Naukowcy poszukują korelacji między charakterystyką wiatru słonecznego i jasnością zorzy.

Zorza na Saturnie w UV - Źródło: NASA / HST

Ponadto, naukowcy mają nadzieję dowiedzieć się, dlaczego atmosfera Saturna nie wychładza się wraz z wysokością tak szybko jak oczekiwano, ze względu na odległość od Słońca. Górne warstwy atmosfery Saturna składają się głównie z wodoru (96,3%) i helu (3,25%). Ustalono również, że znajdują się w niej zanieczyszczenia takie jak amoniak, metan, etan, fosfiny i inne gazy. Dolna część atmosfery, według naukowców składa się z wody lub wodorosiarczku amonu. 

Zorza na Saturnie w podczerwieni - Źródło: NASA / JPL / Cassini

Na planecie wieją silne wiatry, w zasadzie głównie o wschodnim kierunku. Ich prędkość może dochodzić nawet do 500 m/s. Zorze Saturna są jasne i posiadają ciągły pierścień lub owalny kształt spirali, otaczającej biegun.

Zorza na Saturnie w świetle widzialnym - Źródło: NASA / JPL / Cassini

Zorza na Saturnie w podczerwieni, 2008 r. - Źródło: NASA / JPL / Cassini

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen