Łazik Curiosity wznawia eksplorację Marsa

Kategorie: 

Jedno z najnowszych zdjęć przesłanych przez łazik Curiosity - źródło: NASA/JPL

Niedawno informowaliśmy o kłopotach z marsjańską misją Curiosity. Znajdujący się na czerwonej planecie próbnik nieomal został utracony. Na szczęście pojazd zdołał się zresetować w trybie awaryjnym. Specjaliści z NASA poinformowali, że problemy zostały przezwyciężone a Curiosity zaczyna kontynuować swoją misję.

 

Uczeni nadzorujący tę misję poinformowali, że oba ze zdublowanych systemów komputerowych działają już normalnie. Funkcjonują też pozostałe urządzenia zainstalowane na jego pokładzie. Dokonano nawet kolejnego odwiertu w glebie Marsa a będący jego wynikiem pył został przeniesiony do specjalnego detektora, który wykona analizę spektralną gruntu. Łazik znajduje się obecnie w obszarze zwanym "Yellowknife Bay".  To właśnie tam prowadzi odwierty i badania gruntu marsjańskiego.  Kilka z nich wykonano już 22 i 23 marca, a sproszkowane skały zostały przeznaczone do dalszej analizy.

 

Naukowcy spodziewają się, że próbki gruntu marsjańskiego, zebrane podczas wędrówek łazika mogą wykazywać różne wyniki w zależności od odwiertu.  Dlatego interesujące jest zbadanie kilku różnych części gruntu z tego samego obszaru, aby uzyskać bardziej dokładne dane. Po otrzymaniu wyników, naukowcy z Jet Propulsion Laboratory przeanalizują je a potem zostaną przedstawione publicznie.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz