Spadochron po lądowaniu Curiosity powiewa na Marsie

Kategorie: 

Źródło: NASA

Zdjęcia wykonane przez sondę NASA Mars Reconnaissance Orbiter, pokazują potargany przez wiatr spadochron, który pomógł łazikowi Curiosity w bezpiecznym lądowanie na Marsie latem ubiegłego roku. Zdjęcia zostały wykonane za pomocą kamery o wysokiej rozdzielczości (HiRISE Science Experiment), zamontowanej na pokładzie orbitera.

 

W sumie wykonano siedem zdjęć z wykorzystaniem HiRISE począwszy od 12 sierpnia 2012 r. po 13 stycznia 2013. Jak można zobaczyć na poniższej animacji spadochron przynajmniej dwa razy faluje na wietrze.  Badacze już wcześniej używali tego instrumentu, aby studiować wiele różnych zmian zachodzących na Marsie.

W kontekście Curiosity trzeba jeszcze wspomnieć pewien fakt związany z pozycją Marsa. Przez najbliższy miesiąc będzie się on znajdował za Słońcem. To oznacza szczególną trudność w komunikacji z łazikiem. W praktyce sprowadza się to do tego, że przez najbliższe 4 tygodnie Curiosity będzie zdany głównie na siebie. NASA obawia się wysyłać do łazika jakiekolwiek instrukcje drogą radiową, bo mogą zostać poważnie zakłócone przez Słońce, co mogłoby nawet doprowadzić do utracenia łazika.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz