W Układzie Słonecznym mogła być jeszcze jedna planeta gazowa
Image
Astronom David Nesvorny z Southwest Research Institute w Teksasie twierdzi, że nasz układ planetarny mógł w przeszłości zawierać piątą dużą planetę typu gazowego. Obecnie już jej niema gdyż mogła zostać wyrzucona w głąb galaktyki w trakcie kosmicznego zamieszania z przeszłosci.
Obserwując zagęszczenia w Pasie Kuipera, pierścieniu asteroidów za Neptunem oraz studiując historyczne pozostałości kraterów na Księżycu, Nesvorny był w stanie powiązać kilka wskazówek na temat młodości naszego układu planetarnego. Odnalazł on dynamiczną niestabilność, która wydarzyła się około 600 milionów lat temu we wczesnej fazie istnienia Układu Słonecznego, która w znacznym stopniu wpłynęła na orbity gazowych gigantów i rozproszyła mniejsze obiekty. Niektóre przesunęły się do Pasa Kuipera a pozostałe przemieszczały się do wewnątrz powodując dużą ilość kolizji z planetami oraz księżycami w tym i naszym.
Ale scenariusz tu nakreślony ma wadę. Powolna zmiana orbity Jowisza miałaby wielki wpływ na orbity planet skalistych. Ziemia mogłaby się nawet zderzyć z Marsem lub Wenus. Coś, zatem musiało się zmienić. Współpracownicy naukowca zaproponowali sprytny sposób na obejście tego problemu sugerując, że zmiana orbity Jowisza mogła być gwałtowna, co wpłynęłoby znacznie bardziej na zewnętrzna część naszego układu niż na wewnętrzną. Mimo to symulacje komputerowe powtarzane wielokrotnie wciąż wskazywały, że gdyby tak się stało to i Uran i Neptun powinny wylecieć z systemu, czegoś wciąż brakowało.
Zwrócono się, więc ku koncepcji, że wczesny Układ Słoneczny miał nie cztery, ale pięć gazowych planet. Dopiero po dodaniu piątej symulacje zaskoczyły i udało się wytworzyć układ planet zbliżony do aktualnego. Możliwość wyrzucenia planety z układu planetarnego długo była możliwa tylko teoretycznie, ale niedawno odkryto wiele samotnych planet przemierzających przestrzeń kosmiczną a to uprawdopodabnia tą teorię i może wskazywać na to, że tego typu kosmiczne katapulty zdarzają się wszędzie we Wszechświecie.
- Dodaj komentarz
- 5860 odsłon
"... niestabilność, która
"... niestabilność, która wydarzyła się około 600 milionów lat temu we wczesnej fazie istnienia Układu Słonecznego,.." - ???
Układ Słoneczny, powstał niecałe 5 miliardów: ok 5000 milionów lat temu! Czyli ww 600 milionów temu, oznacza już, bagatela: ok 4400 milionów lat istnienia US! Jest że to naprawdę "wczesna faza" Układu Słonecznego?
Tak... nasze Słoneczko nadal
Dodane przez enriju (niezweryfikowany) w odpowiedzi na "... niestabilność, która
Tak... nasze Słoneczko nadal jest młode, wiesz? Gdyby przyrównywać je do wieku ludzkiego to dopiero by poszło do zerówki.
Wyjątkowy rekord: maksimum
Wyjątkowy rekord: maksimum liczby punktowania, minimum a właściwie zero postów. Jak się nie ma nic do powiedzenia to najprosciej kciuk w dół? :D