Potwierdzono obecność pogody na egzoplanecie

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Jedną z właściwości, które sprawiają, że planeta nadaje się do życia, jest występowanie na niej pogody. Egzoplanety są zbyt daleko od nas, aby tego typu szczegóły można było obserwować bezpośrednio, ale astronomowie mają swoje sposoby na znalejdowanie substancji które sygnalizują istnienie pogody. W nowej pracy badawczej, wskazano na oznaki obecności wodorku chromu na egzoplanecie WASP-31b, który w odpowiednich temperaturach i ciśnieniach może zmienić stan ciekły w gazowy i odwrotnie.

 

Analizując dane zebrane przez Kosmiczny Teleskop Hubble'a, zespół kierowany przez Marricka Braama odkrył, obecność wodorku chromu (CrH) w atmosferze egzoplanety WASP-31b. Ta planeta to gorący brat bliźniak Jowisza o temperaturze około 1200 stopni Celsjusza. w strefie zmierzchu, na granicy dziennej i nocnej strony planety - miejscu w atmosferze, przez które przechodzi światło macierzystej gwiazdy planety. Do ziemi. Dzieje się to mniej więcej w tej samej temperaturze, w której wodorek chromu przechodzi ze stanu ciekłego do stanu gazowego pod odpowiednim ciśnieniem w zewnętrznych warstwach atmosfery planety - podobnie jak w warunkach istnienia wody na powierzchni Ziemi.

„Wodorek chromu może odgrywać rolę w kształtowaniu pogody na tej planecie, w tym chmur i deszczu” - powiedział Braam.

„Należy dodać, że ślady wodorku chromu udało nam się znaleźć jedynie za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble'a. Nie znaleźliśmy takich wskazań w danych zebranych z naziemnego obserwatorium VLT. Mamy pewne przemyślenia na temat tych rozbieżności, ale na razie wolimy mówić o tym odkryciu tylko jako możliwym i wymagającym dalszego potwierdzenia ”.

Idąc dalej, Braham i jego zespół planują obserwować oznaki wodorku chromu na innych planetach za pomocą nowego Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba (JWST), ma trafić na orbitę jeszcze w tym roku. Wyniki tych badań, zostały opublikowane w czasopiśmie Astronomy & Astrophysics.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz