Nowa egzoplaneta odkryta w pobliżu Ziemi

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Astronomowie z University of South Queensland w Australii odkryli nową planetę HD 83443 b krążącą wokół gwiazdy HD 83443. Wyniki obserwacji zostały opublikowane w preprintach w repozytorium arXiv.

 

Znaleziona planeta ma masę około 1,5 Jowisza, obraca się po niezwykłej ekscentrycznej orbicie wokół swojej gwiazdy macierzystej, dokonując obiegu w ciągu 22 lat. HD 83443 znajduje się w odległości 133 lat świetlnych od Ziemi, w przyszłości eksperci sugerują, że może nawet stać się celem misji kosmicznych.

 

Ustalenie nowej planety było możliwe dzięki danym z czterech instrumentów: spektrografu University College London na Teleskopie Anglo-Australijskim (AAT), Spektrometru Echelle o Wysokiej Rozdzielczości (HIRES) na Teleskopie Kecka, Planety Prędkości Radialnej o Wysokiej Dokładności Wykrywacz (HARPS), a także przy użyciu zestawu teleskopów MINERVA -Australis.

 

W chwili obecnej naukowcy podkreślają potrzebę dalszych badań tego układu w celu lepszego zrozumienia właściwości odkrytej egzoplanety. W kwietniu 2022 roku międzynarodowy zespół astronomów odkrył najmłodszą dotychczas zaobserwowaną egzoplanetę. Naukowcy zasugerowali, że formowanie się planet może nie zachodzić tak, jak wcześniej sądzono.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz