Zidentyfikowano pierwszą egzoplanetę, której atmosfera jest pozbawiona chmur

Kategorie: 

Wizja artystyczna planety WASP-96b – źródło: Engine House

Astronomowie powiadomili o odkryciu pierwszej planety pozasłonecznej, która nie posiada chmur w atmosferze. Chodzi o planetę WASP-96b, która znajduje się w gwiazdozbiorze Feniksa około 980 lat świetlnych od Ziemi.

 

Obserwacje prowadzone z pomocą Bardzo Dużego Teleskopu w Chile, który należy do Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO), dotyczyły gazowego olbrzyma, który jest klasyfikowany jako gorący Saturn. WASP-96b posiada masę zbliżoną do Saturna, ale jest o 20% większy od Jowisza. Egzoplaneta orbituje wokół gwiazdy podobnej do Słońca i panują na niej temperatury rzędu 1300 Kelwinów.

 

Badania planety podczas jej przejścia na tle gwiazdy wykazały, że WASP-96b prawdopodobnie jest pozbawiona chmur. Wskazuje na to obecność sodu, który odkryto w jej atmosferze.

 

Międzynarodowy zespół astronomów, prowadzony przez dr Nikołaja Nikołowa z Uniwersytetu w Exeter, zamierza w przyszłości zbadać skład chemiczny atmosfery planety WASP-96b z pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble'a i Jamesa Webba, a także teleskopów naziemnych.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz