Zjednoczone Emiraty Arabskie wyślą swój pierwszy łazik na Księżyc

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Zjednoczone Emiraty Arabskie ujawniły swoje ambitne plany, zakładające wysłanie łazika na Księżyc najpóźniej w 2024 roku. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, będzie to pierwsza udana arabska misja na naszego naturalnego satelitę. Będzie to również wstęp dla przyszłej misji utworzenia marsjańskiej kolonii.

 

Zjednoczone Emiraty Arabskie chcą zbudować łazik Rashid, korzystając wyłącznie z krajowych technologii bez udziału innych państw. Projekt łazika zostanie ukończony w przyszłym roku. W 2022 roku rozpocznie się budowa urządzenia, testy zaplanowano na rok 2023, natomiast w 2024 roku powinien zostać wysłany na Księżyc.

 

Jeśli plan zostanie zrealizowany pomyślnie, Zjednoczone Emiraty Arabskie będą czwartym państwem na świecie, tuż obok Chin, Stanów Zjednoczonych i Związku Radzieckiego, które zdołają wysłać swojego łazika na Srebrny Glob. Głównym celem tej misji jest zbadanie gleby księżycowej oraz właściwości termicznych powierzchni Księżyca. Będzie to także doskonała okazja do przetestowania materiałów i technologii mobilności. Pozyskane dane pozwolą ulepszyć sprzęt i zorganizować kolejne misje kosmiczne.

Zjednoczone Emiraty Arabskie chcą zrealizować liczne programy eksploracji kosmosu. W lipcu 2020 roku, w kierunku Marsa wystrzelono sondę Al-Amal, która już na początku 2021 roku powinna znaleźć się na orbicie planety. Głównym celem tej misji jest zbadanie atmosfery oraz zmian temperatury Czerwonej Planety.

 

Obie misje kosmiczne mają bardzo ważne znaczenie długoterminowe. Zjednoczone Emiraty Arabskie chcą bowiem własnymi siłami zbadać Marsa i utworzyć tam swoją kolonię. Jednak wygląda na to, że nie będą uczestniczyć w wyścigu z innymi państwami, które chcą tego dokonać możliwie jak najszybciej – ZEA daje sobie czas najpóźniej do 2117 roku.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz