Księżycowy pył może być przyczyną problemów w eksploracji Księżyca

Kategorie: 

Foto: K.Litvinsky

Naukowcy z Wielkiej Brytanii, Francji i Rosji opublikowali ostatnio dane na podstawie, których możemy spekulować, że eksploracja Księżyca może być trudniejsza niż nam się wydawało.

 

Wszystkiemu winny jest pył księżycowy i jego specjalne właściwości. Nie dość, że drobne cząsteczki pyłu mogą przenikać przez filtry prowadząc do zanieczyszczenia atmosfery w ewentualnych bazach księżycowych to jeszcze unoszący się nieregularnie wokół naszego satelity pył ma właściwości elektromagnetyczne.

 

Okazuje się, że 41 lat temu, gdy zaprzestano latać na Księżyc nikt nie zadawał sobie pytania, jak niebezpieczny jest pył księżycowy. Identyfikowano go, jako czynnik zagrożenia, ale nie zbadano wystarczająco dokładnie. Teraz trzeba będzie nadrobić te braki, bo okazało się, że interakcja pyłu i wiatru słonecznego prowadzi do wytwarzania pola magnetycznego, które może negatywnie wpływać na naszą technologię.

 

Naelektryzowany pył według symulacji znajduje się rozproszony wokół Księżyca. Jego propagacja nie jest równa i są miejsca z jego większą ilością. Uczeni nie mają wątpliwości, że wiedzę na temat tej substancji trzeba znacznie poszerzyć zanim ba srebrnym globie pojawią się ludzie. 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz