Naukowcy określili po raz pierwszy prędkość obrotu czarnej dziury w centrum Drogi Mlecznej
Image
Amerykańscy astrofizycy po raz pierwszy zdołali obliczyć prędkość obrotową supermasywnej czarnej dziury znajdującej się w centrum Drogi Mlecznej. Wyniki badań zostały opublikowane w The Astrophysical Journal Letters.
Drugi najważniejszy parametr, który charakteryzuje czarną dziurę i jest kluczowy w tworzeniu i ewolucji galaktyki to prędkość jej rotacji, czyli tak zwany spin. W pzypadku znajdującej się w centrum naszej galaktyki czarnej dziury Sagittarius A, był on do niedawna nieznany.
Naukowcy z Center for Astrophysics w Harvard and Smithsonian Institution (CfA) oraz Center for Interdisciplinary Research and Astrophysics na Northwestern University (CIERA) zbadali orbity i przestrzenne rozmieszczenie gwiazd S - a zatem obiektów kosmicznych znajdujących się najbliżej tej supermasywnej czarnej dziury.
Autorzy odkryli, że są one zorganizowane w dwóch płaszczyznach, takich jak dyski gwiazdowe obracające się w różnych kierunkach. Zdaniem naukowców oznacza to, że sama prędkość obrotowa SgrA * nie jest wysoka. Gdyby miała ona znaczną rotację, płaszczyzny orbit gwiazd uległyby przesunięciu w czasie, ale nie jest to obserwowane.
„Spin czarnej dziury SgrA * jest mniejszy niż 10 procent jej maksymalnej wartości, co odpowiada wirowaniu z prędkością światła” - powiedział jeden z dwóch autorów badania „W przeciwnym razie wspólne płaszczyzny orbity tych gwiazd nie pozostałyby wyrównane przez całe ich życie, jak widzimy dzisiaj”.
Naukowcy mają nadzieję, że będą w stanie uzyskać dokładniejsze dane na temat prędkości obrotowej czarnej dziury SgrA *, gdy w pełni wdrożony zostanie projekt stworzenia globalnej sieci radioteleskopów Event Horizon Telescope. Jego celem jest między innymi obserwacja bezpośredniego otoczenia supermasywnej czarnej dziury w centrum Mlecznej.
- Dodaj komentarz
- 535 odsłon