Misja NASA Dragonfly przygotowuje się do budowy drona o napędzie atomowym, który będzie badał Tytana

Kategorie: 

Źródło: NASA

W ramach pionierskiej misji, która przesuwa granice eksploracji kosmosu, NASA kontynuuje projekt Dragonfly, mający na celu zbudowanie bezzałogowego pojazdu o napędzie atomowym dla Tytana, księżyca Saturna. Celem misji jest zbadanie tajemnic materiałów organicznych Tytana i ich potencjalnych powiązań z życiem.

 

Po pomyślnym przejściu wstępnej oceny projektu na początku tego roku zespół misji Dragonfly otrzymał zgodę na rozpoczęcie ostatecznego projektowania i produkcji misji, znanej jako faza C. Ten ważny kamień milowy toruje drogę do opracowania bezzałogowego statku powietrznego o napędzie atomowym wielkości samochodu pojazd, który będzie podróżować i lądować na bogatych w substancje organiczne piaskach Tytana.

 

Aby spełnić żądanie prezydenta dotyczące budżetu na rok budżetowy 2024, NASA zażądała przeprojektowania misji. Zespół Dragonfly ukończył to przeprojektowanie, które zostało sprawdzone przez NASA. W rezultacie zmienioną datę gotowości misji do wystrzelenia wyznaczono obecnie na lipiec 2028 r. NASA oficjalnie oszacuje datę gotowości misji do startu na połowę 2024 roku na posiedzeniu Zarządu Programowego agencji.

 

Podstawową misją Dragonfly jest badanie złożonych procesów chemicznych, które służą jako prekursory życia. Aparatura wyposażona w kamery, czujniki i próbniki zostanie zbudowana i obsługiwana przez Johns Hopkins Applied Physics Laboratory (APL) w Maryland. Będzie badać obszary Tytana, o których wiadomo, że zawierają materiały organiczne, które mogły wejść w interakcję z ciekłą wodą zamrożoną na lodowatej powierzchni Księżyca.

 

Dragonfly to pierwsza w historii misja NASA na powierzchnię świata oceanicznego innego niż Ziemia. Ambitne przedsięwzięcie ma na celu odkrycie tajemnic Tytana i rzucenie światła na jego potencjał do tworzenia życia. Elizabeth „Zibi” Turtle, główna badaczka Dragonfly w APL, wyraziła swój podziw i podziw dla zdolności zespołu do pokonywania wyzwań i wspólnej pracy nad tą przełomową misją.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz