Rosja chce od 2025 roku organizować regularne załogowe misje na Księżyc

Kategorie: 

Źródło: Flickr/worldoflard/CC BY-NC 2.0

Korporacja Energia, główny dostawca statków kosmicznych, rakiet i innych technologii dla rosyjskiego programu kosmicznego powiadomiła o swoich wielkich planach podboju kosmosu. W latach 2025-2040, Rosja będzie każdego roku wysyłać co najmniej jedną załogową misję na Księżyc. W tym celu wykorzystany zostanie statek kosmiczny nowej generacji Federacja - następca Sojuza.

 

Prace nad wspomnianym statkiem kosmicznym rozpoczną się w nadchodzące lato a pierwsze testy zaplanowano na rok 2021. Wtedy to odbędzie się pierwszy bezzałogowy lot Federacji, a dwa lata później dojdzie do lotu bezzałogowego i załogowego. Przyszły statek kosmiczny będzie startował z najnowszego kosmodromu Wostocznyj przy pomocy rakiety Angara A5B.

Kamov/CC BY-SA 2.5/Wikimedia Commons

Federacja pozwoli na dostarczanie załogi oraz ładunków na Międzynarodową Stację Kosmiczną a także na misje na Księżyc i zastąpi stosowanego dotychczas Sojuza. Rosja planuje od 2025 roku, w ramach swojego programu eksploracyjnego, wykonywać częste loty orbitalne. Nie zabraknie również misji podczas których rosyjscy astronauci będą lądować na powierzchni naszego naturalnego satelity.

 

Plany są jednak mocno uzależnione od tego jak będzie spisywać się nowy statek kosmiczny. Rosja zakończy loty testowe jeśli Federacja wykona cztery pomyślne loty, w tym co najmniej dwa załogowe. Najważniejszym sprawdzianem dla rosyjskiej technologii będzie załogowy lot w pobliżu Księżyca.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz