Trwają przygotowania do pierwszej w historii misji kosmicznej na Słońce

Kategorie: 

Źródło: Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory

Ludzkość wysyła zazwyczaj sondy kosmiczne w kierunku Księżyca, planety Wenus, Marsa czy Jowisza, ale czy jesteśmy w stanie zorganizować misję na Słońce? Tak się składa, że sonda Solar Probe Plus (SPP) już w 2018 roku zbliży się do naszej gwiazdy.

 

Agencja NASA organizuje pierwszą misję kosmiczną, podczas której sonda będzie wykonywać pomiary bezpośrednio wewnątrz korony słonecznej. Solar Probe Plus zostanie wyniesiona 31 lipca 2018 roku przy pomocy rakiety nośnej Delta IV Heavy z przylądku Canaveral. Po dwóch miesiącach, maszyna przeleci w pobliżu planety Wenus a miesiąc później, zbliży się do Słońca na odległość około 4 milionów kilometrów. Specjaliści chcą zrobić wszystko, aby uchronić aparaturę przed stopieniem się.

 

Naukowcy chcą ustalić dlaczego fotosfera, tj. widzialna powierzchniowa warstwa naszej gwiazdy, nie jest tak gorąca jak jej atmosfera. Różnica temperatur jest ogromna - na "powierzchni" Słońca, temperatura wynosi około 5 500 stopni Celsjusza, zaś w koronie, najbardziej zewnętrznej części atmosfery słonecznej, temp. sięga 2 milionów stopni Celsjusza.

 

NASA ma nadzieję, że Solar Probe Plus pozwoli również prześledzić przepływ energii podgrzewającej koronę i powodującej przyspieszenie wiatru słonecznego, oraz zrozumieć dlaczego nasza gwiazda sporadycznie emituje wysokoenergetyczne cząstki. Sonda pozwoli przeprowadzić badania, których nie jesteśmy w stanie wykonać na Ziemi. W końcu aparatura będzie znajdować się tuż obok Słońca i miejmy nadzieję, że przeżyje tak bliskie spotkanie.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Dodaj komentarz

Komentarze

Portret użytkownika Teresa z Torunia

O ile dobrze pamiętam to

O ile dobrze pamiętam to radzieccy naukowcy już dawno temu polecieli na słońce, tylko zrobili to nocą, żeby uniknąć wysokich temperatur.