NASA pokazała, jak Słońce zachodzi na innych planetach

Kategorie: 

Źródło: NASA

Zachód słońca jest jednym z najpiękniejszych zjawisk w przyrodzie. Jednak znamy go tylko z Ziemi, ewentualnie dzięki łazikom, z Marsa. Jak zatem wygląda zachód Słońca na Uranie czy na Wenus?

Planetolog z NASA Space Flight Center, Geronimo Villanuevastworzył wizualny model zachodów słońca na Uranie. Okazało się, że wyglądają jak nasycony lazur, który znika w kolorze niebieskim z odcieniami turkusu. Ten niebiesko-zielony kolor pochodzi z interakcji światła słonecznego z atmosferą planety. Kiedy światło wchodzi do atmosfery planety, wodór, hel i metan absorbują czerwoną długość fali światła. Krótkofalowe niebieskie i zielone części są rozproszone, gdy fotony odbijają się od cząsteczek gazu i innych cząstek w atmosferze.

 

Aby zweryfikować dokładność swojej symulacji naukowiec postanowił symulować zachód słońca na innych planetach i planetoidach min. na Marsie, Wenus, Tytanie a także na TRAPPIST-1 e. Ponieważ te ciała niebieskie obracają się daleko od światła słonecznego, podczas zachodu słońca fotony rozpraszają się w różnych kierunkach w zależności od ich energii i rodzajów molekuł w atmosferze. W rezultacie każdy obiekt ma swoją unikalną paletę kolorów. Biała kropka oznacza położenie Słońca.

 

Modele nieba z różnych obiektów kosmicznych są teraz nową funkcją narzędzia online o nazwie Planetary Spectrum Generator. Ta technologia pomaga naukowcom odtworzyć sposób, w jaki światło jest przekazywane przez atmosfery planet, egzoplanet, księżyców i komet, aby zrozumieć, z czego składa się ich atmosfera i jaki jest skłąd ich powierzchni.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Dodaj komentarz